היום: ההחלטה על זהות 26 האסירים שישוחררו

היום צפויים להתפרסם שמותיהם של 26 האסירים הראשונים שישוחררו כבר ביום שלישי במסגרת המחווה לאבו מאזן. המשפחות השכולות כבר עתרו לבג"ץ נגד המהלך ואמרו כי "מדובר בשחרור רוצחי ילדים, נשים, גברים וחיילי צה"ל". במקביל מתכנן ראש הממשלה להודיע על בניית עשרות יחידות דיור חדשות ביו"ש ובמזרח ירושלים

ישתחררו כבר ביום שלישי. אילוסטרציה (רויטרס)

היום (א') צפויים להתפרסם שמותיהם של 26 האסירים הפלסטינים שעתידים להשתחרר במסגרת המחווה לאבו מאזן לרגל חידוש המשא ומתן המדיני, והבוקר יקיימו משפחות שכולות צעדת מחאה בירושלים נגד המהלך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שחרור המחבלים יתבצע ביום שלישי, יום לפני תחילת סבב משא ומתן נוסף בין ישראל לפלסטינים, כאשר פרסום הרשימה של 26 האסירים הפלסטינים הראשונים, מתוך 104 שישוחררו, נועד לאפשר זמן לצורך הגשת עתירות לבג"ץ נגד המהלך.

יום לאחר שחרור האסירים הפלסטינים, ביום רביעי, יחודשו שיחות המשא ומתן בפגישה שתתקיים בירושלים. בפגישה יקחו חלק השליח האמריקני לשיחות מרטין אינדיק, שכבר נחת אתמול בישראל, כמו גם הנציגים הישראליים ציפי לבני ויצחק מולכו, והנציג הפלסטיני סאיב עריקאת.

יתקבלו בצהלות. אבו מאזן, ארכיון (חדשות 2)

לצד המחוות לאבו מאזן - מחוות למתנחלים

במקביל להודעה על זהות האסירים שישוחררו בסבב הראשון, צפוי ראש הממשלה נתניהו להודיע על בניית מאות יחידות דיור חדשות ביהודה ושומרון, כמו גם במזרח ירושלים.

הבוקר בשעה 10 יגיעו משפחות שכולות לאנדרטת נפגעי הטרור בהר הרצל בבירה, ויחלו לצעוד לכיוון בית המשפט העליון, שם יקיימו משמרות מחאה נגד החחלטה על שחרור האסירים.

בארגון נפגעי הטרור "אלמגור", שכבר עתר לבג"ץ בניסיון למנוע את הצעד, מזהירים מפני ההשלכות. "החלטת הממשלה בדבר שחרור הרוצחים היא יום שחור עבור המשפחות השכולות ומדינת ישראל כולה", אמר דובר הארגון אבי ברומברג. "ראש הממשלה וממשלת ישראל נחלשים ונכנעים לטרור ולדרישות הרשות הפלסטינית ודרישותיו של קרי . מדובר בשחרור רוצחי ילדים, נשים, גברים וחיילי צה"ל - רוצחים שפלים שעצם שחרורם רק יגביר ויעצים את הטרור".

"אין לשחרר מי שידיו מגואלות בדם ישראלים"

ברומברג התייחס לנתונים על חזרתם של אסירים ביטחוניים ששוחררו בעסקאות קודמות למעגל הטרור ואמר כי "נוכחנו לדעת כי כל השחרורים והמחוות שנעשו בשנים האחרונות עלו לנו בסופו של דבר בפגיעה באזרחי המדינה וכניסת משפחות נוספות למעגל השכול". 

בעתירה שהגישו אנשי הארגון לבג"ץ, ציינו העותרים כי התבחינים לשחרור מחבלים בהסכמי אוסלו ולאחריהם בכל ממשלות ישראל, קבעו כי "אין לשחרר מי שידיו מגואלות בדם ישראלים". "קווים אדומים אלה", כך נטען בעתירה, "עומדים להיחצות לנוכח ה'צ'ק הפתוח' שנתנה הממשלה לצוות השרים".

העותרים כתבו לבית המשפט כי האסירים שעתידים להשתחרר "הביאו אל בתי ישראל שכול, כאב ובכי וכי שחרורם המיועד טרם ריצו את עונשם לצד חגיגות השמחה והכבוד שהרשות הפלסטינית ירעיפו בוודאי עליהם - יפער פצע חדש וכואב בלב ישראלים רבים".