השגריר דרמר: "נתניהו לא נהג בחוסר כבוד כלפי אובמה"

בריאיון ל"אטלנטיק" התייחס שגריר ישראל בארה"ב לזעם בוושינגטון עקב נאומו הצפוי של נתניהו מול הקונגרס והדגיש כי יו"ר בית הנבחרים הוא שהיה צריך לעדכן את ממשל אובמה. "הביקור נועד רק לדבר על אירן", הדגיש דרמר, "נתניהו רוחש כבוד רב לאובמה"

"נתניהו לא נהג בחוסר כבוד כלפי אובמה" (רויטרס)

נאומו הצפוי של ראש הממשלה נתניהו בפני הקונגרס האמריקני שבועיים בלבד לפני הבחירות בישראל עורר זעם בקרב ממשל אובמה, לאחר שהבית הלבן לא עודכן בדבר הביקור. בריאיון ל"אטלנטיק" מנסה שגריר ישראל בארצות הברית רון דרמר לרכך את הכעס ומדגיש: "נתניהו מעולם לא נהג בחוסר כבוד כלפי אובמה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ביקורו של נתניהו בוושינגטון נועד למטרה אחת בלבד - לדבר על אירן שמאיימת בגלוי על המדינה היהודית", הדגיש דרמר בריאיון. "נתניהו ואובמה אומנם חלוקים בנושאים שונים, אך ראש הממשלה מעולם לא נהג בו בחוסר כבוד מכוון. אם זה מה שאנשים מסוימים הרגישו, זו בהחלט לא הייתה כוונתו של נתניהו, שרוחש כבוד רב לאובמה".

דרמר תיאר את השתלשלות העניינים שהובילה לכך שהבית הלבן לא קיבל הודעה על ביקורו של נתניהו. "משרדו של ביינר (יושב ראש בית הנבחרים, רפובליקני) פנה אלי בנוגע לנאום פחות משבועיים לפני שההזמנה הרשמית נשלחה", אמר דרמר. "אמרנו שנשמח להיענות להזמנה ובין שני המשרדים החלו דיונים בניסיון למצוא תאריך מוסכם".

"לא סוגיה אישית"

"ההחלטה הסופית התקבלה על ידי המשרד של ביינר יום לפני ההזמנה הרשמית, ואז הדבר נודע לי", הוסיף דרמר. "הובהר לי שהמחויבות להודיע על כך לבית הלבן מונחת לפתחו של ביינר, וכי זהו הפרוטוקול המקובל".

נתניהו ינאם, הבית הלבן לא עודכן (AP)

דרמר ספג לא מעט ביקורת בעקבות הזמנת נתניהו, בטענה כי הסתיר את דבר הנאום בכוונה מבכירים אמריקנים עמם נועד - בהם גם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. "חשתי שיהיה לא הולם מצידי להעלות את הנושא בעצמי, כולל בפגישתי גם קרי, לפני שהבית הלבן יקבל עדכון רשמי", הסביר.

"ישראל חוששת מאוד מעסקה עם אירן שלא תוביל לפירוק יכולותיה הגרעיניות", התייחס דרמר למחלוקת בין ירושלים לוושינגטון. "אין תיאום מלא בין שתי המדינות בנושא אירן, בין היתר בשל העובדה שישראל קרובה יותר לאירן ופגיעה יותר. אני יודע שיש מי שמנסה להפוך את זה לנושא אישי או מפלגתי, אך עבור ישראל מדובר בנושא שישפיע ישירות על גורלה".

הבוקר התייחס יו"ר "המחנה הציוני" יצחק (בוז'י) הרצוג למשבר עם האמריקנים ומתח ביקורת על נתניהו. "לא ייתכן שראש ממשלה מתנהג בחוסר אחריות וזלזול כלפי נשיא ארה"ב רק למען אינטרסים פוליטיים קטנוניים", אמר הרצוג באירוע שבתרבות.

נתניהו לדמוקרטים: מתנו את הביקורת

בימים האחרונים פנה ראש הממשלה נתניהו לפוליטיקאים דמוקרטים בכירים וביקש מהם להנמיך את הלהבות בביקורת נגדו - כך פורסם בוושינגטון פוסט. על פי הדיווח, בקשתו של נתניהו לא נענתה.

כך לדוגמה, הסנטור האמריקני הארי ריד מנבאדה טען אמש כי ראש ממשלת ישראל צלצל אליו באופן אישי על מנת להסביר למה קיבל את ההזמנה מבלי לאשר זאת קודם עם הבית הלבן. גם לפוליטיקאית הדמוקרטית ננסי פלוסי ולסנטור צ'ארלס שומר התקשר נתניהו עם הסברים דומים.

בלשכת ראש הממשלה אישרו בפני העיתון האמריקני את הדברים וטענו כי נתניהו שוחח בימים האחרונים עם נציגים דמוקרטים "וחברים נוספים" בקונגרס. לדבריהם, נתניהו שב וחזר על עמדתו לפיה הנאום, שצפוי לעסוק בגרעין האירני, מהותי לשרידותה של ישראל ולא נועד לנגח.