ארצות הברית: מכרזי הבנייה - מהלך מדאיג

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן סאקי התייחסה בתדרוך עיתונאים לפרסום מכרזים חוזרים לבניית כ-450 יחידות דיור ביהודה ושומרון: "עמדתנו הובהרה פעמים רבות. הכרזות על בנייה מגבירות את המתח עם הפלסטינים יחד עם בידודה הגובר והולך של ישראל מבחינה בינלאומית"

ארכיון (חדשות 2)

שעות אחרי שמשרד הבינוי פרסם מכרזים חוזרים לבניית כ-450 יחידות דיור ביהודה ושומרון, מביעה מחלקת המדינה האמריקנית "דאגה עמוקה" מהמהלך ואומרת כי "ההתנחליות אינן חוקיות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי אמרה הערב (שישי) בתדרוך עיתונאים כי עמדת וושינגטון לגבי הנושא "הובהרה פעמים רבות. הכרזות על בנייה מגבירות את המתח עם הפלסטינים יחד עם בידודה הגובר והולך של ישראל מבחינה בינלאומית".  

הבוקר פרסם משרד הבינוי את דבר המכרזים החוזרים. ב"שלום עכשיו" זעמו על המהלך שנעשה בעיתוי הרגיש, והגדירו אותו כ"מחטף בחירות". אלא שבמשרד הבינוי טענו כי מדובר במכרזים שאושרו בעבר ומשווקים מחדש באופן אוטומטי.

במשך חודשים ארוכים נקטה הממשלה הקפאה לא מוצהרת ומיעטה לשווק תכניות חדשות, אך היום פרסם המשרד מכרזים שעשויים לעורר ביקורת מדינית. המכרזים החדשים כוללים 104 יחידות במגרון מזרח (אדם), 156 באלקנה צפון, 78 באלפי מנשה ו-102 בקריית ארבע. במקביל, הדגישו במשרד, שווקו גם יחידות בתחומי הקו הירוק, למשל בדימונה.

יריב אופנהיימר, מזכ"ל "שלום עכשיו", טען כי "המכרזים הם מחטף שלפני הבחירות בהובלת שר השיכון וראש הממשלה שמנסים לנצל כל דקה על מנת ליצור עובדות בשטח ולסכל פתרון מדיני". עוד טען אופנהיימר כי "גל המכרזים יגרום נזק מדיני עצום וידרדר עוד יותר את היחסים עם ארה"ב והעולם".

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) גינתה את ההחלטה: "סדרי העדיפויות המעוותים של נתניהו ובנט שוב מחליטים לדאוג לסקטור קטן וסחטני על חשבון כלל אזרחי ישראל. במקום להשקיע בנגב ובגליל, הצמד נתניהו-בנט שופכים מאות מיליונים על התנחלויות מבודדות בשביל לקרוץ לציבור הבוחרים מהימין הקיצוני. זו עוד הוכחה למה שכבר ידענו: לא מצוקות הדיור של צעירי ישראל מעניינית את נתניהו ובנט, אלא לצ'פר מקורבים - ולזה לא קוראים ציונות, אלא ציניות ופוליטיקה קטנה של מי שלא יהיו בממשלה בעוד פחות מחודשיים".

ארכיון (רויטרס)

משרד השיכון: "מכרזים שנכשלו משווקים באופן אוטומטי"

ואסל אבו יוסף, בכיר ברשות הפלסטינית, הגיב לשיווק יחידות הדיור ביהודה ושומרון ואמר כי על בית הדין בהאג לחקור את התנהלות ישראל: "מדובר בפשע מלחמה, שצריך לדרבן את החקירה בהאג", אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP.

בחודש נובמבר פורסמו כ-240 יחידות דיור בשכונת רמות, שעוררו את זעמה של מחלקת המדינה האמריקנית. גם בחודש ספטמבר שווקו מאות יחידות דיור בהתנחלויות, וראש הממשלה נתניהו כינה את הדלפת התכניות "חבלה מכוונת וחוסר אחריות ברמה בינלאומית".

פרסום התכניות מגיע על רקע המתיחות הגדולה בין ישראל לארצות הברית, על רקע נסיעתו של נתניהו לקונגרס מאחורי גבו של אובמה. במקביל, פנה ביממה האחרונה נתניהו לבכירים דמוקרטים וביקש מהם למתן את הביקורת כלפיו.

במשרד הבינוי אישרו את הנתונים, אך הדגישו כי "השיווקים ביהודה ושומרון הינם שיווקים חוזרים של מכרזים ששווקו בשנה האחרונה ונכשלו". מהמשרד נמסר כי מדובר בהליך קבוע וסטנדרטי בנוגע למכרזים שאושרו בעבר אך לא מומשו: "מכרזים שנכשלו משווקים באופן אוטומטי בחזרה על ידי גורמי המקצוע ברשות מקרקעי ישראל".