רה"מ במסר לדמוקרטים: מתנו את הביקורת

ראש הממשלה נתניהו שוחח בימים האחרונים עם בכירים במפלגה הדמוקרטית וביקש מהם למתן את הביקורת על נאומו הצפוי בקונגרס. על פי הפרסום בוושינגטון פוסט, הנציגים שעמם דיבר הדגישו בפניו כי הנאום עלול לפגוע בסנקציות המוטלות על אירן. "אמרתי לו שזה יפגע בו", אמר הסנטור הארי ריד

מיזעור נזקים, נתניהו (AP)

על רקע הביקורת החריפה על נאומו הצפוי בקונגרס שלא תואם עם ממשל אובמה, פנה בימים האחרונים ראש הממשלה בנימין נתניהו לפוליטיקאים דמוקרטים בכירים וביקש מהם להנמיך את הלהבות - כך מפרסם הוושינגטון פוסט. על פי הדיווח, בקשתו של נתניהו לא נענתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כך לדוגמה, הסנטור האמריקני הארי ריד מנבאדה טען אמש כי ראש ממשלת ישראל צלצל אליו באופן אישי על מנת להסביר למה קיבל את ההזמנה מבלי לאשר זאת קודם עם הבית הלבן. גם לפוליטיקאית הדמוקרטית ננסי פלוסי ולסנטור צ'ארלס שומר התקשר נתניהו עם הסברים דומים.

בלשכת ראש הממשלה אישרו בפני העיתון האמריקני את הדברים וטענו כי נתניהו שוחח בימים האחרונים עם נציגים דמוקרטים "וחברים נוספים" בקונגרס. לדבריהם, נתניהו שב וחזר על עמדתו לפיה הנאום, שצפוי לעסוק בגרעין האירני, מהותי לשרידותה של ישראל ולא נועד לנגח.

נתניהו בקונגרס, ארכיון (רויטרס)

לדברי הסנטור ריד, המוכר כתומך נלהב בישראל, בשיחת הטלפון בין השניים הוא טען כי נאומו של ראש הממשלה בקונגרס עלול לגרום לבכירים במפלגה הדמוקרטית להסיר את תמיכתם מהטלת סנקציות נוספות על המשטר האירני. "זה פוגע בך", אמר ריד לנתניהו. "לא אגיד לך מה לעשות, אבל עליך להבין את המשמעות של הגעתך".

נאומו הצפוי של ראש הממשלה, כשבועיים בלבד לפני הבחירות, עורר סערה בקרב בכירים בבית הלבן, שמתחו ביקורת חריפה על המהלך שמערער את היחסים עם הנשיא האמריקני. אובמה עצמו התייחס לנושא כשבריאיון ל-CNN אמר שלא ייפגש עם נתניהו, בשל הקרבה לבחירות.