השיחות בין ישראל לפלסטינים ייערכו בירושלים ורמאללה לסירוגין

סבב השיחות הבא בין ישראל לפלסטינים יתקיים באזורנו בעוד כשבועיים, אז ייפגשו בכל פעם השרה לבני, שליח הרשות עריקאת והמתווך אינדיק בירושלים וברמאללה. בישראל הביעו שביעות רצון מדברי קרי, שאמר כי "כל סוגיות הליבה יידונו"

אחרי יממה של פגישות בין שרת המשפטים לבני ועורך הדין יצחק מולכו לסעיב עריקאת, שליח הרשות, הוחלט כי השיחות בין הצדדים הישראלי והפלסטיני ייערכו בעוד כשבועיים, בתום צום הרמדאן - בירושלים וברמאללה לסירוגין. במסיבת עיתונאים שנערכה אמש (ג') הצהיר שר החוץ קרי שכל הסוגיות יונחו על שולחן המשא ומתן והשרה לבני הבעיה תקווה שהמגעים יבשילו להסכמות על אף הקשיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נוסף על כך, בישראל הביעו שביעות רצון לנוכח דבריו של קרי, שחזר על עמדתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שלפיה כל נושאי הליבה יידונו במהלך המגעים בין הצדדים. "אני מתכבד לעמוד כאן עם השרה לבני ועם נציג הפלסטינים לשיחות סאיב עריקאת", אמר קרי. "הנשיא אובמה דיבר באביב האחרון בעוצמה על היכולת להגיע לשלום. הוא אמר את זה לא רק למנהיגים - אלא גם לאזרחים. הנשיא תומך במאמצינו - ואני מודה לו על כך. הייתה פגישה חיובית עם אובמה בבית הלבן", הכריז מזכיר המדינה.

"נתניהו ואבו מאזן הפגינו מאמץ גדול כדי שנגיע לכאן", הוסיף. "אני מודה להם שהתגברו על השיקולים הפוליטיים בבית. אני יודע שזה היה קשה. עם מאמציהם, אני משוכנע שאנחנו יכולים להגיע ליעד. לשני העמים יש מנהיגים שרוצים לשנות את ההיסטוריה, למשא ומתן יש סיכוי להצליח. הצדדים הסכימו להמשיך במשא ומתן והם ייפגשו בשבועיים הקרובים, בשטחי ישראל והרשות הפלסטינית כדי לקדם את המגעים ביניהם".

קרי: "המטרה - להגיע להסדר קבע בתוך תשעה חודשים"

"המטרה - הסדר בתוך 9 חודשים". קרי (AP)

עוד הצהיר קרי כי במסגרת המשא ומתן המתחדש, נציגי ישראל והפלסטיני ישוחחו על כל הנושאים שנמצאי במחלוקת: "כל הנושאים על השולחן במשא ומתן הזה במטרה להגיע לסיום הקונפליקט. הצדדים הסכימו שהם ימשיכו לנהל את המשא ומתן באופן חסוי ואני הנציג היחידי שידבר בש שני הצדדים", הבהיר קרי.

"אנחנו תומכים בשלום וביטחון לשני העמים, כי כל עם ראוי למדינה משלו. כל ילד זכאי להזדמנות משלו, לקב את החירות והביטחון המגיעים לו. אנחנו מעריכים את המאמצים של הצדדים וחשוב שהם יזכרו שלהתפשר פירושו לוותר. לא היינו עומדים כאן אם המנהיגים לא היו מאמינים שאנחנו יכולים לעשות זאת. הליגה הערבית מבינה זאת גם, והיא תומכת במשא ומתן", המשיך קרי.

"הרבה דברים כבר קורים. אם מישהו אומר ששני הצדדים לא יכולים להגיע להסכם, אל תאמינו לו. רק תעשו הכל ביחד. כל מי שמעורב במגעים חושב שבכוחנו לסיים את הקונפליקט בזמן הנוכחי. אין לנו זמן להיות סקפטיים. הצדדים חייבים להגיע להסכם כי אין אלטרנטיבה אחרת. אנחנו חזקים באמונתנו", סיכם.

לבני: "כישלון הוא לא אופציה"

"כשלון אינו אופציה". לבני (AP)

הנציג הפלסטיני לשיחות סאיב עריקאת הצהיר כי הגיע הזמן לפתור את הסכסוך - וכי השיחות המתחדשות הן ההזדמנות לעשות זאת: "הפלסטינים סבלו מספיק - ואף אחד לא רוצה יותר מאיתנו בהצלחת המשא ומתן. זה הזמן לפלסטינים לקבל עצמאות ולחיות בשלום וחירות ובמדינה משלהם בזכות עצמם".

השרה לבני פנתה למזכיר המדינה קרי ואמרה: "בפגישתנו הראשונה אמרת שכישלון הוא לא אופציה. אתה האיש שהראה לכולם שכלום לא יכול לעצור את המאמינים, ותודה על כך". לבני הודתה גם לנשיא אובמה על מאמציו לחידוש השיחות בין הצדדים ואמרה כיביקורו האחרון בישראל הותיר חותם על לבם של אזרחי ישראל.

"הגענו לכאן אחרי שנים של קיפאון, אנחנו מקווים להתפתחויות - אבל אנחנו לא תמימים. אנחנו נעשה כל שנוכל למען ביטחון ולמען התקווה לשלום של הדורות הבאים. זה לא יהיה קל, יהיו עליות ומורדות, אבל אני יכולה להבטיח שהמשא ומתן הזה הוא על מנת ליצור פתרונות לעתיד. זה משהו שאנחנו צריכים לעשות עכשיו".

"ההזדמנות הזו נוצרה לכולנו, ואנחנו לא יכולים להחמיץ אותה. אני מקווה שפגישתנו היום והמשך המשא ומתן יפיחו תקווה - גם אם קטנה - בכל אותם ציניים ופסימיים.אני מאמינה שההיסטוריה לא נוצרת בידי ציניים, אלא בידי אנשים ריאליסטיים שלא פוחדים. תנו לנו להיות האיש הזה".