הנשיא אובמה נפגש עם צוותי המשא ומתן בוושינגטון

בתום יום השיחות הראשון בוושינגטון בין צוותי המו"מ - נפגש הנשיא אובמה עם השרה לבני וסאאב עריקאת ונתן את ברכתו להמשך התהליך. על פי הערכות, אובמה העביר לשני הצדדים מסר כי זו ההזדמנות האחרונה שלהם. כלומר, אם בתום תשעת החודשים לא ייחתם הסכם, ארה"ב תפסיק לסייע לישראלים ולפלסטינים שיצטרכו "להסתדר לבד"

בוושינגטון הסתיים סבב הפתיחה של השיחות בין נציגי ישראל והפלסטינים. תחת עינו הבוחנת ואוזניו הכרויות של מזכיר המדינה, דנו השרה ציפי לבני והנושא והנותן הפלסטיני, סאאב עריקאת, בהתוויית אופן ניהול המשא ומתן. לאחר מכן, הגיעו השניים יחד עם המתווך מרטין אינדיק לפגישה עם הנשיא האמריקני ברק אובמה - שנתן את ברכתו לפתיחת השיחות. מזכיר המדינה ג'ון קרי יסכם הערב (ג') את סבב השיחות בין הישראלים לבין הפלסטינים במחלקת המדינה האמריקנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עם פתיחתו של המשא ומתן בוושינגטון, בירך היום נשיא המדינה שמעון פרס על חידוש המגעים. "תמיד שאפנו לשלום ולדמוקרטיה", הצהיר הנשיא, "השיחות נפתחו ואנו מקווים לטוב ביותר". הלילה, עם צאת צום הרמדאן, נפגשו לראשונה הנציגים הישראלים עם הפלסטינים לסעודה שארכה שעתיים וחצי, במפגש ששם קץ לקיפאון מדיני שנמשך למעלה משלוש שנים. "שאיפתה של ישראל ומטרת השיחות היא כי יקומו שתי מדינות לשני עמים- שיחיו זה לצד זה בשיתוף פעולה כלכלי ומדעי", הדגיש הנשיא.

"אני מברך על כך שמזכיר המדינה קרי שילב תכנית כלכלית בנוסף לתכניתו המדינית לשלום", הוסיף פרס. "הדבר יסייע לאזרחים הפלסטינים לצאת מהעוני, מהבעיות הקיומיות, ולהגיע לרווחה לשגשוג באזור כולו".

אמש שוחח הנשיא פרס השוהה בלטביה עם השליח המיוחד של ארה"ב לדיונים מרטין אינדיק. "לקחת על עצמך משימה חשובה מאין כמוה ואני מודה לך על כך", אמר הנשיא לשליח האמריקני. "אנו מחזיקים אצבעות להצלחתך ולהתקדמות המשא ומתן שיביא פתרון של שלום לשני הצדדים".