פרס על המו"מ: "מקווים לטוב ביותר"

נגיד בנק ישראל היוצא הפרופסור סטנלי פישר התייחס להחלטתו של, מי שהיה עתיד להחליפו - לפרוש. "אני מצר על כך שההתפתחויות האחרונות לא אפשרו ליעקב את הזכות לשרת את המדינה", אמר פישר ושיבח את פרנקל

"מקווים לטוב", הנשיא פרס (AP)

עם פתיחתו של המשא ומתן בוושינגטון, בירך היום (ג') נשיא המדינה שמעון פרס על חידוש המגעים. "תמיד שאפנו לשלום ולדמוקרטיה", הצהיר הנשיא, "השיחות נפתחו ואנו מקווים לטוב ביותר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הלילה, עם צאת צום הרמדן, נפגשו לראשונה הנציגים הישראלים עם הפלסטינים לסעודה שארכה שעתיים וחצי, במפגש ששם קץ לקיפאון מדיני שנמשך למעלה משלוש שנים. "שאיפתה של ישראל ומטרת השיחות היא כי יקומו שתי מדינות לשני עמים- שיחיו זו לצד זו בשיתוף פעולה כלכלי ומדעי", הדגיש הנשיא.

"אני מברך על כך שמזכיר המדינה קרי שילב תכנית כלכלית בנוסף לתכניתו המדינית לשלום", הוסיף פרס. "הדבר יסייע לאזרחים הפלסטינים לצאת מהעוני, מהבעיות הקיומיות, ולהגיע לרווחה לשגשוג באזור כולו".

אמש שוחח הנשיא פרס השוהה בלטביה עם השליח המיוחד של ארה"ב לדיונים מרטין אינדיק. "לקחת על עצמך משימה חשובה מאין כמוה ואני מודה לך על כך", אמר הנשיא לשליח האמריקני. "אנו מחזיקים אצבעות להצלחתך ולהתקדמות המשא ומתן שיביא פתרון של שלום לשני הצדדים".

לבני בתום הפגישה: "לא ניתן להרוג את התקווה"

סופו של הקיפאון המדיני? (AP)

בצאתה מהפגישה, שעסקה בעיקר בנושאים טכניים להמשך המגעים, פיזרו הנציגים הישראלים והפלסטינים אופטימיות זהירה לגבי המו"מ. "הציפייה שלי היא שבמהלך החודשים הקרובים נוכל באמת לגעת בנושאים שחשובים לנו ולתת להם מענה כדי להגיע - אני מקווה - לסיומו של הסכסוך", הבהירה השרה לבני, האחראית על המשא ומתן.

לדברי לבני, סיום הסכסוך הוא אינטרס עליון של מדינת ישראל וכי השיחות לא נועדות כדי "לעשות טובה" לאמריקנים. "זה מאוד מורכב ומסובך אבל יש דבר אחד שאני לא אתן לאף אחד לעשות וזה להרוג את התקווה", הדגישה השרה.

לבני התייחסה גם לספקנות ולחשדנות בשני הצדדים והבהירה כי הדבר לא ירתיע אותה. ""אני מלווה בהרבה מאוד חששות מבחוץ שזה לגיטימי", הדגישה לבני, "אבל מה שלא לגיטימי בעיני זה הציניות והסקפטיות".