המו"מ עם הפלסטינים ייפתח היום; לבני: "נוסעת בתחושת אחריות כבדה"

לאחר שחברי הממשלה אישרו את שחרור האסירים, הודיעה ארצות הברית באופן רשמי על חידוש השיחות בין ישראל לפלסטינים. שרת המשפטים ציפי לבני ועו"ד יצחק מולכו המריאו הלילה לוושינגטון, שם יוועדו עם נציג הפלסטינים סאיב עריקאת. "לא מדובר בתקווה בלתי מרוסנת, אלא בהתנהלות נכונה באזור מסובך", הסבירה לבני

"התנהלות אחראית באזור מסובך", לבני (חדשות 2)

ציפי לבני, שרת המשפטים והממונה על המשא ומתן עם הפלסטינים, המריאה הלילה יחד עם נציגו של ראש הממשלה עו"ד יצחק מולכו לארצות הברית, לקראת פתיחת השיחות בין ישראל והפלסטינים במהלך היום. הדרך למשא ומתן נסללה אתמול (א') עם קבלת ההחלטה על שחרור 104 האסירים הפלסטינים בממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לבני ומולכו צפויים להיפגש בביתו של מזכיר המדיני האמריקני ג'ון קרי בוושינגטון עם הממונה על המו"מ ברשות הפלסטינית סאיב עריקאת ועם מוחמד שתייה, שהיה בעבר בצוות המשא ומתן הפלסטיני. מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה אמש כי ארצות הברית הזמינה את נציגי המשא ומתן מהצד הישראלי והפלסטיני לשיחות שיתקיימו מחר (ג') ומחרתיים. "מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי שוחח היום עם יו"ר הרשות אבו-מאזן ועם ראש הממשלה נתניהו והזמין אותם לשלוח את הצדדיים לשיחות ישירות", אמרה דוברת מחלקת המדינה ג'ניפר פסקי. על פי הדיווחים, מדובר בפתיחה קצרה וסמלית למשא ומתן, והשרה לבני תשוב לישראל כבר ביום רביעי להצבעות על התקציב.

"אני נוסעת בתחושת אחריות כבדה אבל גם עם תקווה", הצהירה לבני מיד עם המראתה. בעמוד הפייסבוק שלה כתבה: "זו אותה תקווה שלא מעט מנסים לדכא ולחנוק בכל כך הרבה מילים ונבואות שחורות. אותה תקווה שהיא זכותו של כל אדם, וכל עם לעתידו". יחד עם זאת, לבני הסתייגה והבהירה כי לא מדובר בתקווה בלתי מרוסנת. "לא מזרח תיכון חדש ולא שחר של יום חדש, אלא התנהלות נכונה באזור מסובך. הדרך למו״מ היא הדרך לשמור על האינטרס הישראלי הבטחוני והיהודי-דמוקרטי", הסבירה.

מוקדם יותר אתמול, בירך הנציג הפלסטיני עריקאת על פתיחת המגעים וכן על החלטת הממשלה לשחרר אסירים. "אנו מקבלים בברכה את הכרעת הממשלה בישראל", אמר עריקאת לסוכנות הידיעות הפלסטינים "מען". "אנו רואים בכך ניסיון חשוב בהגדלת הסיכויים להצלחת מאמציו של מזכיר המדינה קרי להביא לפתיחת המגעים"

המו"מ יחל. אבו מאזן, אובמה ונתניהו (AP)

במקביל, סוכנות הידיעות הפלסטינית WAFA ציטטה את עוזרו של אבו-מאזן, שאמר שבפגישה הראשונה אמורים לדון הצדדים בתכנית העבודה הטובה ביותר להמשך המשא ומתן. בין השאר, יידונו מספר סוגיות טכניות לקיום השיחות כמו לוחות זמנים, סיכומים לגבי הצהרות פומביות וכן החלטות בנוגע להקמת צוותי העבודה.

ראש השב"כ: "שחרור האסירים פוגע בביטחון"

אמש נודע כי ראש השב"כ יורם כהן אמר בישיבת הממשלה כי "שחרור האסירים פוגע בביטחון ברמת האיום המיידי". יחד עם זאת ציין: "כניסה למשא ומתן מעצם טבעה גורמת להרגעת השטח".

ראש השב"כ אינו נדרש בדרך כלל להביע דעתו למרות זאת התייחס בישיבת הממשלה לסוגיה. "הסיכוי כי האסירים יחזרו לסורם הוא יחסית גדול", הבהיר. "ככל שעוברות השנים הם חוזרים לטרור".

"הם חוזרים לטרור". ראש השב"כ כהן (משה מילנר, לע"מ)

ההחלטה על שחרור האסירים הכעיסה רבים מבין המשפחות השכולות, שהמחבלים שרצחו את קרובים. חלקים מהם התאספו הבוקר להפגנה בירושלים, עוד לפני אישור הממשלה. לאחר ש-13 שרים הצביעו בעד השחרור אמר ראש הממשלה נתניהו כי "הרגע הזה אינו קל בשבילי, אינו קל לשרי הממשלה, ובייחוד הוא איננו קל למשפחות השכולות, שאני מבין ללבן".

סוגיית שחרור האסירים - הסיקור המלא:

"כל משפחה שנייה תהפוך לשכולה"

יעלון וסער: "אם לא נשחרר יפילו התיק עלינו"

רה"מ במכתב לציבור: "ראשי ממשלה נדרשים להחלטות מנוגדות לדעת הקהל"

בנט נגד שחרור האסירים: "אות קלון למדינה"

המשפחות השכולות מפגינות: "נתניהו מעודד טרור"