היום: המו"מ עם הפלסטינים ייפתח

אחרי אישור הממשלה לשחרור אסירים, ארה"ב הודיעה רשמית על פתיחתן של השיחות בין ישראל לפלסטינים. לבני ומולכו יוועדו היום עם הנציגים הפלסטינים בביתו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. עוזרו של אבו מאזן אמר כי המפגש הראשון יעסוק בניהול תכנית העבודה להמשך המשא ומתן

המו"מ יחל. אבו מאזן, אובמה ונתניהו (AP)

ההחלטה על שחרור 104 האסירים הפלסטינים אתמול (א') בממשלה סללה את הדרך למשא ומתן שיחל כבר היום (ב') באופן רשמי בארצות הברית. שרת המשפטים ציפי לבני תיפגש היום ביחד עם נציג ראש הממשלה יצחק מולכו, בביתו של מזכיר המדיני האמריקני קרי בוושינגטון עם הממונה על המו"מ ברשות הפלסטינית סאיב עריקאת ועם מוחמד שתייה, שהיה בעבר בצוות המשא ומתן הפלסטיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה אמש כי ארה"ב הזמינה את נציגי המשא ומתן מהצד הישראלי והפלסטיני לשיחות שיתקיימו מחר (ג') ומחרתיים. "מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי שוחח היום עם יו"ר הרשות אבו-מאזן ועם ראש הממשלה נתניהו והזמין אותם לשלוח את הצדדיים לשיחות ישירות", אמרה דוברת מחלקת המדינה ג'ניפר פסקי. 

במקביל, סוכנות הידיעות הפלסטינית WAFA ציטטה את עוזרו של אבו-מאזן, שאמר שבפגישה הראשונה אמורים לדון הצדדים בתכנית העבודה הטובה ביותר להמשך המשא ומתן.

לבני: "מתחייבת לפעול באחריות"

שרת המשפטים ציפי לבני, הממונה על המשא ומתן עם הפלסטינים, אמרה הערב כי האסירים ישוחררו רק אם השיחות יהיו רציניות. "בלי תהליך מדיני ובלי מו"מ ובלי החלטות קשות לא יכול להיות שלום", ציינה לבני בדף הפייסבוק שלה.

שרת המשפטים הדגישה כי פתיחת התהליך היא אינטרס ביטחוני אסטרטגי של ישראל. "אני מצדי מתחייבת לפעול באחריות ובשם כלל אזרחי ישראל ולשמור בחדר המו"מ על האינטרסים הביטחוניים והיהודים-דמוקרטים שלנו. זה תפקידי ולשם כך נכנסתי לממשלה", אמרה.

מדובר בפתיחה קצרה וסמלית למשא ומתן, והשרה לבני תשוב לישראל כבר ביום רביעי להצבעות על התקציב.

"אפעל באחריות". לבני (חדשות 2)

שר האוצר יאיר לפיד, שהצביע יחד עם חברי סיעתו בעד שחרור האסירים, מתח אמש ביקורת על המתנגדים. "בלב כבד הצבענו היום על שחרור האסירים הפלסטינים", כתב לפיד בעמוד הפייסבוק שלו. "בישיבת הממשלה אמרתי שמותר להיות נגד תהליך השלום ולהצביע נגד, ומותר להיות בעד תהליך השלום ולהצביע בעד, אבל אי אפשר להגיד שאתה תומך בתהליך השלום רק לא מוכן לשלם את מחירו".

ראש השב"כ: "שחרור האסירים פוגע בביטחון"

הערב נודע כי ראש השב"כ יורם כהן אמר בישיבת הממשלה כי "שחרור האסירים פוגע בביטחון ברמת האיום המיידי". יחד עם זאת ציין: "כניסה למשא ומתן מעצם טבעה גורמת להרגעת השטח".

ראש השב"כ אינו נדרש בדרך כלל להביע דעתו למרות זאת התייחס בישיבת הממשלה לסוגיה. "הסיכוי כי האסירים יחזרו לסורם הוא יחסית גדול", הבהיר. "ככל שעוברות השנים הם חוזרים לטרור".

"הם חוזרים לטרור". ראש השב"כ כהן (משה מילנר, לע"מ)

ההחלטה על שחרור האסירים הכעיסה רבים מבין המשפחות השכולות, שהמחבלים שרצחו את קרובים. חלקים מהם התאספו הבוקר להפגנה בירושלים, עוד לפני אישור הממשלה. לאחר ש-13 שרים הצביעו בעד השחרור אמר ראש הממשלה נתניהו כי "הרגע הזה אינו קל בשבילי, אינו קל לשרי הממשלה, ובייחוד הוא איננו קל למשפחות השכולות, שאני מבין ללבן".

סוגיית שחרור האסירים - הסיקור המלא:

"כל משפחה שנייה תהפוך לשכולה"

יעלון וסער: "אם לא נשחרר יפילו התיק עלינו"

רה"מ במכתב לציבור: "ראשי ממשלה נדרשים להחלטות מנוגדות לדעת הקהל"

בנט נגד שחרור האסירים: "אות קלון למדינה"

המשפחות השכולות מפגינות: "נתניהו מעודד טרור"