נתניהו: "מבין ללב המשפחות, אבל דרושות החלטות קשות לטובת המדינה"

בפתח ישיבת הממשלה שבה יצביעו השרים על שחרור האסירים אמר נתניהו: "יש רגעים שבהם צריך לקבל החלטות קשות לטובת המדינה". עוד לפני ההחלטה הטעונה, אישרה הממשלה הצעת חוק הקובעת כי כל הסדר מדיני יובא להכרעה במשאל עם

"החלטה קשה", נתניהו (רויטרס)

ראש הממשלה בנימין נתיהו התייחס הבוקר (א') בפתח ישיבת הממשלה השבועית לסוגיית שחרורם של 104 אסירים פלסטינים במסגרת חידוש המשא ומתן עם הפלסטינים והבהיר כי הוא מודע למחיר הכבד של ההחלטה. במהלך הישיבה אישרו השרים את טיוטת הצעת חוק יסוד: משאל עם, הקובעת כי כל הסדר מדיני שיושג יובא להכרעת העם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו הסביר כי הממשלה תסמיך צוות שרים, "שיייקבע את זהות האסירים שישוחררו לאחר פתיחת התהליך ובהתאם להתקדמות". בראש הצוות יעמוד ראש הממשלה עצמו והוא יכלול גם את שר הביטחון יעלון, שרת המשפטים לבני, השר לביטחון פנים אהרונוביץ' וראש השב"כ לשעבר ושר המדע יעקב פרי. "הרגע הזה איננו קל בשבילי, הוא אינו קל לשרי הממשלה ובייחוד איננו קל למשפחות השכולות, שאני מבין לליבן", אמר נתניהו, "אבל יש רגעים שבהם צריך לקבל החלטות קשות לטובת המדינה וזה אחד מאותם רגעים".

ראש הממשלה הבהיר כי כל החלטה על שחרור אסירים מקרב ערביי ישראל תובא לאישור מחודש של הממשלה. "צוות השרים בראשותי בהשתתפות שר הביטחון, שרת המשפטים, השר לביטחון פנים ושר המדע הוא זה שיקבע את זהות המשוחררים", אמר.

הפגנת המשפחות השכולות, הבוקר (יוסי זילברמן)

"כל הסדר יובא למשאל עם"

הוא התייחס גם לפתיחת השיחות עם הפלסטינים, הצפויה השבוע בוושינגטון, ואמר כי "אני מאמין שחידוש התהליך המדיני בעת הזאת הוא דבר חשוב למדינת ישראל. גם כדי לנסות להביא לסיום הסכסוך וגם אל מול המציאות המורכבת באזורנו ובראש ובראשונה מול האתגרים הביטחוניים מסוריה ומאירן".

נתניהו הדגיש פעם נוספת את הצורך במשאל עם במקרה שהמשא ומתן יוביל להסכם. "כל הסדר, אם יושג במשא ומתן, יובא למשאל עם", אמר לשרים. "חשוב שבהחלטות גורליות כאלה כל אזרח ואזרחית יצביעו באופן ישיר בעניין שקובע את עתיד המדינה".

על פי המסתמן, נתניהו ישיג את הרוב הדרוש בהצבעה על שחרור האסירים, אך יהיה זה רוב דחוק. בין השרים שמתכוונים להצביע בעד ההחלטה הקשה נמצאים שר האוצר יאיר לפיד, שר הביטחון משה יעלון, שרת המשפטים ציפי לבני ושר המדע יעקב פרי.

מתנגד בתקף למהלך, בנט (יוסי זילברמן)

בנט: "שחרור רוצחים - אות קלון"

ברשימת השרים המתנדנדים ניתן למצוא את השר גדעון סער, השרה לימור לבנת, השר סילבן שלום, שר החינוך שי פירון ושר החקלאות יאיר שמיר. למרות התמיכה של ראש הממשלה, צפויים מספר שרים ממפלגתו להתנגד למהלך ובהם ישראל כץ. כל שרי מפלגת ה"בית היהודי" בראשות נפתלי בנט יתנגדו לשחרור אסירים.

סוגיית שחרורם של האסירים הביטחוניים, בהם גם מחבלים המרצים עונשי מאסר בגין רצח אזרחים וחיילים ישראלים גררה תגובות סוערות בקרב שרי הממשלה. עוד בטרם הישיבה הבהיר היום שר הכלכלה והמסחר נפתלי בנט כי הוא ואנשי מפלגתו יתנגדו למהלך. "מדובר באות קלון למדינה", טען בנט. עשרות בני משפחות שכולות הגיעו להפגין הבוקר מול משרד ראש הממשלה בניסיון אחרון להשפיע על השרים לפני ההחלטה הקשה.

סוגיית שחרור האסירים - הסיקור המלא:

נתניהו: "מבין ללב המשפחות, אבל דרושות החלטות קשות לטובת המדינה"

רה"מ במכתב לציבור: "ראשי ממשלה נדרשים להחלטות מנוגדות לדעת הקהל"

בנט נגד שחרור האסירים: "אות קלון למדינה"

ח"כ מירי רגב: "קלף המו"מ יוצר טרור ותקווה לרוצחים"

המשפחות השכולות מפגינות: "נתניהו מעודד טרור"

רה"מ ביקש: שחרור פולארד תמורת אסירים