השר שלום: "המו"מ עם הפלסטינים יתחיל בשבוע הבא"

שר האנרגיה והמים סילבן שלום נפגש ביריחו עם בכיר הרשות סאיב עריקאת ואמר כי ככל הנראה השיחות יתחדשו ביום שלישי הקרוב: "כל הצדדים צריכים לרצות בכך". שלום תיאר את האווירה בפגישה ואמר: "אחרי שקרי הודיע על חידוש התהליך, כל שיחה בין נציגים ישראלים לפלסטינים נעשית ברוח שונה"

לאחר ההכרזה על חידוש המתן - נקבעה כבר הפגישה ראשונה. ביום שלישי בשבוע הבא ייפתחו ככל הנראה רשמית השיחות בין הישראלים לפלסטינים בוושינגטון. בטקס לפיתוח מרכז כלכלי-חקלאי ביריחו, שבמהלכו נפגש השר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום עם הנציג הפלסטיני למשא ומתן סאיב עריקאת, אמר שלום שהמשא ומתן צפוי להיפתח בשבוע הבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"המגמה היא חידוש השיחות ביום משלישי. אנחנו רוצים ומעוניינים להתקדם במשא ומתן ובמקביל לחזות בשיפור הכלכלה הפלסטינית", אמר השר שלום. "כל הצדדים צריכים לרצות בכך. אני יודע שהיו קשיים כאלה ואחרים אבל מעריך שביום שלישי כבר נשב לשולחן הדיונים. שחרור האסירים יובא ככל הנראה להחלטת הממשלה ולא החלטת קבינט בלבד".

הוא הוסיף כי על פי הבנתו, הפלסטינים צריכים לקבל עוד מספר אישורים אצלם: "אני מאוד מקווה שזה ייעשה בהקדם כך שהרצון האמריקני לחדש את התהליך כבר בשבוע הבא בוושינגטון יקרום עור וגידים".

השר שלום. הבוקר (חדשות 2)

חוק יסוד: משאל עם יובא לאישור הממשלה ביום א'

שלום התייחס לפגישתו עם הנציגים הפלסטיניים ואמר: "אחרי שקרי הודיע על חידוש התהליך, כל שיחה בין נציגים ישראלים לפלסטינים נעשית באווירה שונה וברוח שונה. אני מאוד שמקווה שהדברים האלו יתורגמו למשא ומתן שיתחיל בשבוע הבא".

גם ראש הממשלה נתניהו התייחס היום לחידוש המשא ומתן. "בשביל לרקוד טנגו צריכים שניים, אבל במזרח התיכון צריכים לפעמים שלושה. זה תלוי גם בצד השני", אמר במהלך ביקור שערך בבקו"ם, שם גויסו היום טירוני הצנחנים. "אני מקווה שהם ירצו, יגלו את השאיפה ואת הדבקות במטרה שהיא הכרחית כדי להשיג את המטרה. שלום בטוח הוא שלום שאפשר להגן עליו. שלום שאי אפשר להגן עליו לא שווה את הנייר שעליו הוא חתום".

ביום ראשון יציג נתניהו לשרים את טיוטת חוק יסוד: משאל עם. הבוקר פורסמה טיוטת הצעת החוק, שיחייב עריכת משאל בציבור על כל הסדר שייחתם ובמסגרתו יועברו שטחים מריבונותה של ישראל. הצעת החוק תובא ככל הנראה לאישור בקריאה ראשונה במליאת הכנסת ביום רביעי הבא, לפני היציאה לפגרה.

נתניהו בבקו"ם, היום (חדשות 2)

השבוע נודע לחדשות 2 כי במסגרת השיחות המקדימות, הציע ראש הממשלה בנימין נתניהו לארצות הברית לשחרר את המרגל הישראלי ג'ונתן פולארד מהכלא. זאת תמורת שחרור אסירים פלסטינים. האמריקנים סירבו להצעה אך רשמו אותה לפניהם.

נתניהו רצה שצעד זה ירכך את שרי הימין לקראת המשא ומתן. לבסוף, נתניהו הסכים לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים ללא הסכמת האמריקנים לשחרר את פולארד. לשכת ראש הממשלה מסרה בתגובה כי בכל פגישה עם האמריקנים נתניהו מעלה את נושא פולארד.