שר הביטחון: "הטבעת סביב חיזבאללה מתהדקת"

שר הביטחון, רה"מ והנשיא ברכו את האיחוד האירופי על הכנסת חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור. "הדבר ישפר את המאבק בארגון", אמר יעלון. נתניהו אמר כי הוא מקווה ש"יישום ההחלטה יוביל לצעדים ממשים כנגד הארגון"

צמרת מדינת ישראל בירכה הערב (ב') את האיחוד האירופי על החלטתו להכניס את ארגון חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור. ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע את תקוותו שהדבר יוביל לנקיטת צעדים נגד הארגון ושר הביטחון משה (בוגי) אמר כי ההחלטה תגביר את המאבק בארגון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זהו מהלך חשוב, וטוב שקיימת הסכמה בקרב מדינות אירופה בנושא", אמר יעלון. "חיזבאללה הוא ארגון טרור מסוכן וחסר מעצורים, שלא היסס בעבר ולא יהסס בעתיד לבצע פיגועי תופת ברחבי אירופה בשליחותה, אימונה ומימונה של אירן".

יעלון הוסיף כי "הידוק הטבעת סביבו יאפשר הגברת שיתופי הפעולה המודיעיניים בין המדינות מול חיזבאללה וישפר את המאבק בארגון ובשליחיו. על המאבק בחיזבאללה להיות עקבי, נחוש וחסר פשרות. צעדים מן הסוג שבוצע היום באיחוד האירופי יסייעו לכך". 

ראש הממשלה נתניהו הודה ללראשי האיחוד האירופי על קבלת ההחלטה. "בשנים האחרונות השקיעה מדינת ישראל מאמצים רבים כדי להסביר לכל מדינות האיחוד שחיזבאללה הוא גוף הטרור של המשטר האירני, ארגון טרור שמבצע פיגועים בכל רחבי העולם", אמר נתניהו.

נתניהו אף התייחס לעובדה שרק הזרוע הצבאית של הארגון הוכנסה לרשימת ארגוני הטרור, ואמר כי "מבחינת מדינת ישראל, חיזבאללה הוא ארגון אחיד ללא אבחנה בין זרועות. הוא משליט טרור בחלקים נרחבים מלבנון, הפך אותם לאזורי חסות אירניים ומחזיק בהם עשרות אלפי רקטות. אלה ממוקמות בלב אוכלוסייה אזרחית ומיועדות לירי על ריכוזי האוכלוסייה לישראל. אני מקווה שיישום ההחלטה תוביל לצעדים ממשים כנגד הארגון".

נתניהו בירך על ההחלטה. ארכיון (חדשות 2)

פרס שלח איגרת

נשיא המדינה שמעון פרס שיגר אגרות מיוחדות לראשי האיחוד האירופי שבהן הדגיש: "החלטתכם מעבירה מסר נחוש לארגוני הטרור ולמדינות הנותנות חסות לטרור בשטחן". פרס שלח את האגרות לראשי מדינות ומוסדות האיחוד האירופי ובראשם לעמיתו נשיא המועצה האירופית הרמן ואן רמפוי, ובהן הביע את הערכתה של מדינת ישראל למהלך החשוב.

"מדובר בצעד הכרחי ונבון שנועד למנוע את התפשטות הטרור שאינו עוצר רק במזרח התיכון, אלא פוגע בכל חלקה בעולם כולו ובאדמת אירופה", הדגיש נשיא המדינה באגרות. "כפי שקרה לצערנו בפיגוע הרצחני שהתרחש בבורגס בולגריה, ובניסיונות לפגוע באזרחים חפים מפשע בערים מרכזיות באירופה".

נשיא המדינה אף שוחח עם נשיא מועצת השרים של האיחוד האירופי ורמן ואנרומפו, והדגיש את הערכתו למהלך. ואנרומפו אמר לנשיא כי החלטת האיחוד האירופי היא חשובה ונכונה, וכי הוא מעריך וזוכר בחיוב את ביקורו של הנשיא באיחוד האירופי, ואת שיחותיו להכליל את חיזבאללה ברשימת ארגוני הטרור.

ליברמן: להגדיר את הארגון כולו כארגון טרור

מנגד, מתח שר החוץ לשעבר ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ביקורת על החלטת האיחוד ואמר כי "כהרגלם הסתפקו האירופאים בהליכה רק עד חצי הדרך ובקבלת החלטה חלקית ולא מספקת".

לא מספיק. ליברמן (חדשות 2)

ליברמן הדגיש שהזרוע הצבאית והזרוע המדינית של חיזבאללה הם שני צדדים של אותו המטבע. "בראש שתי הזרועות עומד אותו אדם, השייח' נסראללה והניסיון להציג כאילו יש בארגון חלק קיצוני וחלק מתון דומה לשאלה האם קניבל יכול להיות צמחוני", כתב בעמוד הפייסבוק שלו. "לכן, יש להגדיר את הארגון כולו כארגון טרור ולהכלילו בשלמותו ברשימת ארגוני הטרור של האיחוד האירופי", הוסיף ליברמן.

בהכנת הידיעה השתתפה שושי חתוקה