שגריר ספרד באו"ם: "ישראל אשמה בהסלמה בצפון"

בכינוס מיוחד של מועצת הביטחון של האו"ם האשים שגריר ספרד את ישראל באחריות להסלמה בגבול הצפון, שהובילה למותו של החייל הספרדי מכוח יוניפי"ל. בדיון הוחלט כי תוקם ועדת בדיקה שתבחן את נסיבות מותו של החייל

מועצת הביטחון של האו"ם מינתה ועדה שתעסוק בחקירת התקרית שאירעה אתמול (רביעי) בגבול הצפון במהלכה נהרג חייל ספרדי מכוח יוניפי"ל. בדיון מיוחד שקיימה הלילה מועצת הביטחון האשים שגריר ספרד באו"ם את ישראל באחריות למותו של החייל הספרדי בתקרית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"האירוע התרחש בעקבות ההסלמה האלימה בה החלה ישראל", אמר השגריר, רומן אויארזון מארצ'סי, שקרא לחקירה מלאה של נסיבות מותו של החייל הספרדי פרנסיסקו חאבייר סוריה טולדו. "אני קורא לשני הצדדים לחדול ממעשיהם ולנהוג באחריות, תוך שמירת ביטחונם של כוחות האו"ם המשרתים באזור".

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון התייחס אף הוא לאירועים. בהצהרה שפרסם הביע באן דאגה עמוקה מההתפתחויות האחרונות ושלח את תנחומיו על מותו של חייל יוניפי"ל.

מועצת הביטחון של האו"ם, ארכיון (AP)

הקמת ועדת הבדיקה מגיעה על רקע דרישת משרד החוץ הספרדי לפתוח בחקירה בעקבות מותו של המשקיף מאש פגזים של צה"ל. שר החוץ של ספרד, חוזה מנואל גרסיה מרגאלו, דרש אתמול שהאו"ם יפתח בבדיקה דחופה של השתלשלות האירועים שהובילו לפגיעה בטולדו. "אנחנו מבקשים שהאו"ם יפתח בחקירה מלאה ומקיפה של הטרגדיה", הבהיר שר החוץ הספרדי.

יחד עם זאת השר ציין כי שגריר ישראל בספרד, אלון בר, הביע את תנחומיו על מותו של המשקיף בתקרית. במקביל, שליח האו"ם לסוריה סטפן דה מיסטורה, שיגר אף הוא תנחומים למשפחתו של ההרוג הספרדי והבהיר כי דרושה חקירה מהירה של המקרה.

טולדו הוצב בלבנון בחודש נובמבר האחרון. מחקירה ראשונית של יוניפי"ל עולה כי החייל הספרדי נהרג בפיצוץ של 25 פגזים באזור חוות שבעא בהר דב.