המתנחלים נערכים למאבק: "אין מקום לדון על זכותנו ביהודה ושומרון"

עם חידוש המו"מ, במועצת יש"ע נערכים למאבק בוויתורים ישראלים. "לא ניתן שיחזרו על הטעות של גוש קטיף", אמר סמנכ"ל מועצת יש"ע. מזכ"ל שלום עכשיו: "נתניהו עוד לא מוכן לפשרות". פרס בירך את אבו מאזן

"אין מקום לדון על הזכות ההיסטורית" (רויטרס)

המשא ומתן המדיני עומד להתחדש, אך למרות תמיכת האופוזיציה צפוי לראש הממשלה נתניהו קרב קשה. במועצת יש"ע מכנסים היום (א') ישיבת חירום, כדי להחליט איך להיאבק בוויתורים ישראלים צפויים, וכבר מבהירים - כל האופציות על השולחן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סמנכ"ל מועצת יש"ע, יגאל דילמוני, אמר הבוקר לחדשות 2 באינטרנט ש"יש קולות בהתיישבות שקוראים להפעלת לחץ על סיעת הבית היהודי לצאת מהממשלה". לדבריו, "השבוע יכול להיות שבוע למהלכים פוליטיים", מכיוון שהתקציב אמור לעבור בכנסת בשבוע הבא.

"הכל נמצא על הפרק - גם מחאה ציבורית רחבה, וגם צעדים פוליטיים בתוך הכנסת", הוסיף דילמוני. "אין מקום לדון על הזכות ההיסטורית שלנו ביהודה ושומרון. זה לא נושא לדיון. לא דנים על ביטחון אזרחי מדינת ישראל ולא חוזרים על הטעות של גוש קטיף ולא על הטעות של ההקפאה, שרק העלתה את הפלסטינים על עץ שהם לא ירדו ממנו". 

"אלו לא אסירים, אלא רוצחים"

דילמוני הביע גם התנגדות לשחרור האסירים המתוכנן. "המונח אסירים כדאי שיירד מהמפה - מדובר ברוצחים ומחבלים שרצחו חיילים ואזרחים בדרכים אכזריות", קבע. "אנחנו מחזקים את המאבק של המשפחות השכולות. לא ייתכן שרשות שפניה לשלום, כביכול, תבקש לשחרר רוצחים שדרכם לרצח. משא ומתן עם תנאים מוקדמים זה אבסורד. זו התנהגות של עדיני נפש בשוק מזרח תיכוני - זה לא עובד. אי אפשר לשמור ככה על האינטרסים של המדינה".

לעומתו, מנכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, מברך על חידוש המשא ומתן, אך מזהיר מפני קיום "משא ומתן רק לצרכי משא ומתן, שיתפוצץ ויפעל כבומרנג". אופנהיימר העריך בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי נתניהו אינו מוכן לפשרות. "אני מעריך שהוא עוד לא שם", אמר. "בכל מקרה, יש לנתניהו רוב מוצק בכנסת למהלך מדיני."

הנשיא שמעון פרס התקשר הבוקר ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ובירך אותו על ההחלטה לחזור לשולחן המשא ומתן. "לקחת החלטה אמיצה והיסטורית לשוב לשולחן המשא ומתן - אל תקשיב לסקפטיים", אמר לו פרס. "אין אלטרנטיבה אחרת מלבד השלום, לא לנו ולא לכם. גם ראש הממשלה נתניהו קיבל החלטה אמיצה והוא מבין כי זוהי קריאה היסטורית".

אבו מאזן הביע בשיחה תקווה כי תהיה התקדמות במשא ומתן וכי הפלסטינים יקבלו מדינה עצמאית שתחיה בשכנות ובשלום לצד מדינת ישראל.

חידוש המשא ומתן המדיני - הסיקור המלא:

גורמים פלסטינים: "קרי הבטיח לפלסטינים - קווי 67'"

פרס הודה לקרי: "פעלת באומץ ובנחישות"

לבני: "אין סיבה ששרי הימין לא יתמכו במו"מ"

דנון: "אסור לשחרר מחבלים עם דם על הידיים"

שטייניץ: "ישראל תשחרר אסירים פלסטינים "כבדים"

מזכ"ל האו"ם: "לגלות מנהיגות, אומץ ואחריות"

חמאס: "לאבו מאזן אין מנדט לקיים משא ומתן"

"קרי הבטיח שישראל תשחרר מאות אסירים"

מזכיר המדינה קרי הכריז על חידוש השיחות