"לא הובטח מו"מ על קווי 67"

יומיים לאחר ההודעה הדרמטית של מזכיר המדינה האמריקני קרי בדבר חידוש השיחות בין ישראל לפלסטינים, מדווחים בכירים פלסטינים כי לאבו מאזן ניתן מכתב ערבות אמריקני שמבטיח לו שהדיונים יהיו על בסיס קווי 1967. בישראל מכחישים את הדיווחים

קרי מכריז על חידוש השיחות שלשום (AP)

יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן הסכים לחזור לשיחות השלום עם ישראל רק לאחר שקיבל מכתב ערבות בו נקבע כי הבסיס למו"מ יהיה על קווי 1967 - כך דיווחו אמש בכירים פלסטינים לסוכנות הידיעות AP.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עם זאת, בכיר ישראלי הכחיש מאוחר יותר טענה זו. מהדיווח עולה כי הבכירים הפלסטינים, שמקורבים ליו"ר הרשות אבו מאזן ומעורבים בניסיונות להתחיל את שיחות המו"מ, מסרו כי במכתב נאמר לישראל ולפלסטינים להימנע מצעדים שיסכנו את המו"מ.

הבכירים טענו כי במכתב הורה קרי לנתניהו שלא לאשר בנייה חדשה ביישובים מעבר לקו הירוק, ולפלסטינים שלא לפנות לאו"ם על מנת לדרוש מדינה בעצרת הקרובה, או לפנות לארגונים בין לאומיים כנגד מדינת ישראל.

קיבל ערבות מהאמריקנים. ארכיון (AP)

"קרי כתב המכתב על מנת להציל את השיחות"

"השיחות עם קרי כמעט וקרסו, ולכן ברגע האחרון כתב קרי את המכתב על מנת להציל את השיחות", סיפר אחד הבכירים. לטענה זו לא הייתה תגובה אמריקנית, אם כי בכיר המעורב במו"מ מסר לסוכנות הידיעות AP כי בתנאים למו"מ לא מופיעים קווי 1967.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אמש לראשונה להודעת מזכיר המדינה קרי על חידוש המשא ומתן ואמר: "אני רואה בחידוש התהליך המדיני בעת הזאת אינטרס אסטרטגי חיוני של מדינת ישראל".

נתניהו הבהיר בדבריו כי "התהליך חשוב בפני עצמו כדי לנסות ולהביא לסיום הסכסוך בינינו לפלסטינים, הוא חשוב לנוכח האתגרים שיש מולנו בעיקר מאירן ומסוריה".

ראש הממשלה פירט את שני היעדים המרכזיים מבחינתו - "מניעת היווצרותה של מדינה דו לאומית בין הים לירדן המסכנת את עתיד המדינה היהודית, ומניעת הקמתה של מדינת טרור נוספת בחסות אירן בגבולותיה של ישראל, שעלולה לסכן אותנו לא פחות". הוא הודה למזכיר המדינה האמריקני, "שהשקיע מאמצים גדולים שהביאו לחידוש התהליך ואני מצפה שהשיחות יתנהלו בצורה רצינית ואחראית".

"כראש ממשלת ישראל אני מחויב בראש ובראשונה לביטחונם של אזרחי ישראל ואעמוד בתוקף על דרישות הביטחון של מדינת ישראל ועל האינטרסים החיוניים שלה", סיכם נתניהו.

מתנגד להקפאה. השר בנט (חדשות 2)

בנט: נמשיך את הבנייה בירושלים וביהודה ושומרון

שר הכלכלה ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, שאיים בימים האחרונים לפרוש מהממשלה אם זו תנהל משא ומתן עם הפלסטינים על בסיס קווי 1967, אמר אמש בעקבות ההתפתחויות האחרונות: "העמידה על העקרונות שלנו השתלמה. הוכח שכשאנו מתעקשים על עמדתנו, אפשר לנהל משא ומתן בלי תנאים מוקדמים, בלי הקפאה, ובוודאי בלי הדרישה ההזויה לנהל אותו על בסיס קווי 67".

בנט הדגיש כי "עם פתיחת המשא ומתן, אנו נעמוד על כך שנמשיך לקיים חיים תקינים ולהמשיך את הבנייה בירושלים וביהודה ושומרון. ההיסטוריה לימדה אותנו שבנייה מביאה חיים, ופינוי יישובים מביא טרור. יתרה מכך - על רקע אירועי הימים האחרונים לא נסכים שהאירופאים יהיו חלק מהמשא ומתן - הם הוציאו את עצמם מכל עמדה של מתווך הוגן. אנו יוצאים לדרך בזהירות ובעיניים פקוחות, תמימים אנחנו לא".

חידוש המשא ומתן המדיני - הסיקור המלא:

פרס הודה לקרי: "פעלת באומץ ובנחישות"

לבני: "אין סיבה ששרי הימין לא יתמכו במו"מ"

דנון: "אסור לשחרר מחבלים עם דם על הידיים"

שטייניץ: "ישראל תשחרר אסירים פלסטינים "כבדים"

מזכ"ל האו"ם: "לגלות מנהיגות, אומץ ואחריות"

חמאס: "לאבו מאזן אין מנדט לקיים משא ומתן"

"קרי הבטיח שישראל תשחרר מאות אסירים"

מזכיר המדינה קרי הכריז על חידוש השיחות