נתניהו: "חידוש המו"מ – אינטרס אסטרטגי של ישראל"

רה"מ התייחס לראשונה להודעת מזכיר המדינה קרי על פתיחת שיחות ישירות בין ישראל לפלסטינים ואמר: "התהליך חשוב לנוכח האתגרים שיש מולנו - בעיקר מאירן ומסוריה". הוא ציין כיעד מרכזי "מניעת היווצרות מדינה דו לאומית המסכנת את עתיד המדינה היהודית". בנט: "נמשיך את הבנייה בירושלים וביו"ש"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב לראשונה להודעת מזכיר המדינה קרי על חידוש המשא ומתן ואמר: "אני רואה בחידוש התהליך המדיני בעת הזאת אינטרס אסטרטגי חיוני של מדינת ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו הבהיר בדבריו כי "התהליך חשוב בפני עצמו כדי לנסות ולהביא לסיום הסכסוך בינינו לפלסטינים, הוא חשוב לנוכח האתגרים שיש מולנו בעיקר מאירן ומסוריה".

ראש הממשלה פירט את שני היעדים המרכזיים מבחינתו - "מניעת היווצרותה של מדינה דו לאומית בין הים לירדן המסכנת את עתיד המדינה היהודית, ומניעת הקמתה של מדינת טרור נוספת בחסות אירן בגבולותיה של ישראל, שעלולה לסכן אותנו לא פחות". הוא הודה למזכיר המדינה האמריקני, "שהשקיע מאמצים גדולים שהביאו לחידוש התהליך ואני מצפה שהשיחות יתנהלו בצורה רצינית ואחראית".

"כראש ממשלת ישראל אני מחויב בראש ובראשונה לביטחונם של אזרחי ישראל ואעמוד בתוקף על דרישות הביטחון של מדינת ישראל ועל האינטרסים החיוניים שלה", סיכם נתניהו.

בנט: נמשיך את הבנייה בירושלים וביהודה ושומרון

שר הכלכלה ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, שאיים בימים האחרונים לפרוש מהממשלה אם זו תנהל משא ומתן עם הפלסטינים על בסיס קווי 1967, אמר הערב בעקבות ההתפתחויות האחרונות: "העמידה על העקרונות שלנו השתלמה. הוכח שכשאנו מתעקשים על עמדתנו, אפשר לנהל משא ומתן בלי תנאים מוקדמים, בלי הקפאה, ובוודאי בלי הדרישה ההזויה לנהל אותו על בסיס קווי 67".

בנט הדגיש כי "עם פתיחת המשא ומתן, אנו נעמוד על כך שנמשיך לקיים חיים תקינים ולהמשיך את הבנייה בירושלים וביהודה ושומרון. ההיסטוריה לימדה אותנו שבנייה מביאה חיים, ופינוי יישובים מביא טרור. יתרה מכך - על רקע אירועי הימים האחרונים לא נסכים שהאירופאים יהיו חלק מהמשא ומתן - הם הוציאו את עצמם מכל עמדה של מתווך הוגן. אנו יוצאים לדרך בזהירות ובעיניים פקוחות, תמימים אנחנו לא".

פרס בירך את קרי: "להמשיך עד השלום" (רויטרס)

פרס לקרי: "להמשיך עד להשגת השלום"

מוקדם יותר שוחח נשיא המדינה שמעון פרס עם מזכיר המדינה האמריקני ובירך אותו על פריצת הדרך שהושגה ואפשרה את חידוש המשא ומתן. "זה תחילתו של התהליך, עלינו להמשיך עד להשגת השלום", הדגיש הנשיא.

השניים דנו בהתפתחויות המדיניות האחרונות ובקידום תהליך השלום. "בשם אזרחי ישראל אני רוצה לברך אותך על העבודה המקצועית ויוצאת הדופן שביצעת, ועל המאמצים שהשקעת בהבאה של שני הצדדים לפריצת הדרך המשמעותית", אמר פרס לקרי. "פעלת באומץ, בחוכמה ובנחישות על מנת לאפשר פתיחתו של המשא ומתן, לא היה דבר שהיה קטן מדי עבורך- אני מקווה כי תמשיך בדרכך".

הנשיא אמר כי ישראל תמשיך לתמוך בקידום תהליך השלום, על אף הקשיים הצפויים ואמר: "פריצת הדרך שהושגה היא תחילתו של התהליך. לא היה פשוט להגיע לכך ועלינו להמשיך עם המומנטום החיובי. לפנינו עוד מכשולים, אך זוהי הזדמנות משמעותית ואנו נמשיך לתמוך בתהליך השלום".

חידוש המשא ומתן המדיני - הסיקור המלא:

פרס הודה לקרי: "פעלת באומץ ובנחישות"

לבני: "אין סיבה ששרי הימין לא יתמכו במו"מ"

דנון: "אסור לשחרר מחבלים עם דם על הידיים"

שטייניץ: "ישראל תשחרר אסירים פלסטינים "כבדים"

מזכ"ל האו"ם: "לגלות מנהיגות, אומץ ואחריות"

חמאס: "לאבו מאזן אין מנדט לקיים משא ומתן"

"קרי הבטיח שישראל תשחרר מאות אסירים"

מזכיר המדינה קרי הכריז על חידוש השיחות