לבני על המו"מ: אין בהסכמות משהו שיגרום לשרים מהימין להתנגד

בריאיון ראשון מאז ההכרזה על חידוש המו"מ, הבהירה שרת המשפטים והממונה על המגעים עם הפלסטינים: "כל הנושאים יהיו על השולחן, תוך שמירה על האינטרסים הביטחוניים והלאומיים". לבני לא פירטה בנושא שחרור האסירים, אך אמרה כי היא מעדיפה לשחרר כאלה שנכלאו לפני הסכם אוסלו על פני כאלה שפעלו נגדו

שרת המשפטים ציפי לבני, הממונה על המשא ומתן עם הפלסטינים, התארחה בתכנית "פגוש את העיתונות" והתייחסה להכרזה הדרמטית של מזכיר המדינה קרי על חידוש השיחות. "הוכחנו שיש תקווה", אמרה לבני על ההצלחה לחזור לשולחן הדיונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ישראל נכנסת למשא ומתן, שאני מקווה שייפתח בקרוב, תוך שמירה על האינטרסים הביטחוניים והלאומיים שלה", אמרה לבני. "נתניהו קיבל החלטה מנהיגותית וצריך להעריך את זה". שרת המשפטים הבהירה כי "כל הנושאים יהיו על השולחן, אבל בתוך החדר נצטרך לפעול בצורה אחראית. זה הולך להיות מאוד מורכב ומסובך אבל זה מאוד חשוב".

כשנשאלה לבני על נושא שחרור האסירים הפלסטינים, היא הדגישה כי "אין בהסכמות שהושגו משהו שיכול לגרום למישהו בממשלה, גם לשרים הימניים, לא להסכים להיכנס לחדר המשא ומתן".

היא לא פירטה לגבי האסירים שישוחררו, אך אמרה כי "אם אני צריכה לבחור איזה אסירים ישראל משחררת, אני מעדיפה את אלה שפעלו לפני אלה שהיה הסדר שלום, כאלה שכבר יושבים 25 שנה ומעלה, על פני אלה שעשו את זה על מנת לפגוע בתהליך ובהם אנשי חמאס".

"נדרש להבהיר את אמת", נתניהו ואבו מאזן ע (AP)

יעלון: רצון כן להגיע לסיום הסכסוך

שר הביטחון משה בוגי יעלון התייחס גם הוא לחידוש התהליך המדיני. "אנו מגיעים למשא ומתן בידיים נקיות ומתוך רצון כן להגיע להסדר בו נגיע לסיום הסכסוך", אמר בהודעה שפרסמה לשכתו.

יעלון הדגיש כי "עמדנו על כך שניכנס למשא ומתן ללא תנאים מוקדמים, שכללו דרישות פלסטיניות להכרזה על קווי 67', הקפאת בנייה ושחרור אסירים. העמידה האיתנה בנושא זה של ממשלת ישראל, בראשות נתניהו, הובילה לכך שאומות העולם בהובלת ארצות הברית הגיעו למסקנה שהדרך הנכונה ביותר לנסות ולהגיע להסדר תהיה במשא ומתן ישיר ללא תנאים מוקדמים".

מוקדם יותר היום התייחס סגנו של יעלון במשרד הביטחון, ח"כ דני דנון, לאישור הישראלי על שחרור אסירים פלסטינים ואמר: "חייבים ללמוד מטעויות העבר ולא לשחרר מחבלים עם דם על הידיים כמחווה או כפרס".

דנון התייחס להודעת מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי על חידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים ואמר: "אני סומך על ראש הממשלה שיודע שלא ניתן לדבר על חזרה לגבולות 67', אסור לחזור על העוול של ההתנתקות ולעקור אלפי יהודים מבתיהם".

חידוש המשא ומתן המדיני - הסיקור המלא:

נתניהו: המו"מ - אינטרס אסטרטגי של ישראל

פרס הודה לקרי: "פעלת באומץ ובנחישות"

דנון: "אסור לשחרר מחבלים עם דם על הידיים"

שטייניץ: "ישראל תשחרר אסירים פלסטינים "כבדים"

מזכ"ל האו"ם: "לגלות מנהיגות, אומץ ואחריות"

חמאס: "לאבו מאזן אין מנדט לקיים משא ומתן"

"קרי הבטיח שישראל תשחרר מאות אסירים"

מזכיר המדינה קרי הכריז על חידוש השיחות