דנון נגד המחווה לפלסטינים: "לא לשחרר מחבלים עם דם על הידיים"

סגן שר הביטחון הזהיר מהכוונה לשחרר אסירים ביטחוניים "כבדים" ואמר: "חייבים ללמוד מטעויות העבר". הוא הדגיש כי הוא סומך על רה"מ, "שיודע שלא ניתן לדבר על חזרה לגבולות 67'". ח"כ רגב קראה לנתניהו להביא את עקרונות חידוש המו"מ לאישור מוסדות הליכוד

"ללמוד מטעויות העבר", שחרור אסירים פלסטי (רויטרס)

אחרי שהושגו ההבנות בין ישראל לפלסטינים, שאפשרו למזכיר המדינה האמריקני קרי להכריז על חידוש המו"מ, נראה כי נתניהו צפוי להיתקל בהתנגדות גם בתוך מפלגתו לקידום התהליך המדיני. השר שטייניץ אישר היום כי ישראל הביעה נכונות לשחרר אסירים פלסטינים - חלקם "קשים", כהגדרתו - וסגן שר הביטחון דני דנון מבהיר: "חייבים ללמוד מטעויות העבר ולא לשחרר מחבלים עם דם על הידיים כמחווה או כפרס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דנון התייחס להודעת מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי על חידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים ואמר: "אני סומך על ראש הממשלה שיודע שלא ניתן לדבר על חזרה לגבולות 67', אסור לחזור על העוול של ההתנתקות ולעקור אלפי יהודים מבתיהם".

חברתו לסיעה ח"כ מירי רגב אמרה שהיא מבקשת מראש הממשלה נתניהו להביא את עקרונות חידוש המשא ומתן לידיעת ואישור מוסדות הליכוד, מרכז הליכוד וסיעת הליכוד. ח"כ רגב ציינה כי לאור הפרסומים השונים על ההסכמות בדבר דיון על הגבולות על בסיס קווי 67 וכמו כן הסכמות על שחרור אסירים פלסטינים כבדים, נדרש כי נתניהו יבהיר את האמת.

"נדרש להבהיר את אמת", נתניהו ואבו מאזן ע (AP)

"התחכום של קרי עלול להקטין את הביקורת הציבורית על המשא ומתן עם הפלסטינים, אך יחד עם זאת יגדיל את הסכנות לביטחון ישראל ויפגע במפעל הציוני הגדול של ההתיישבות ביהודה ושומרון", אמרה רגב שהדגישה כי היא מצפה לשמוע מה עושה ההנהגה הפלסטינית בשביל הסדר שלום. "לדעתי עדיין אין להם כוונה אמיתית להגיע להסכם".

"המצב שביר מאוד"

גם ברשות הפלסטינית לא ממש יודעים כיצד להתייחס להתפתחויות האחרונות. גורם רשמי בכיר ברשות אמר לרשת CNN כי יש חוסר ודאות גדול סביב הכרזת קרי על חידוש השיחות עם ישראל. "זה נראה כאילו ההנהגה הפלסטינית הופתעה מההודעה של קרי וההחלטה של אבו מאזן לחדש את השיחות", אמר הגורם. "אין כרגע שום דבר ברור ואנחנו זקוקים להבהרות". לגבי האסירים הפלסטינים, הוא ציין כי אין בידיו שום מידע וכי לא ניתן פירוט לגבי זהות האסירים שישראל תשחרר.

מוסטפה ברגותי, מחוקק פלסטיני ומנהיג מפלגת היוזמה הפלסטינית, אמר ל-CNN כי "המשא ומתן צפוי להיכשל במוקדם או במאוחר אם לא תהיה מחויבות לתנאים ברורים בנוגע להקפאת ההתנחלויות".

קבלת פנים לאסירים משוחררים (רויטרס)

לדבריו, "המצב שביר מאוד לאחר הודעת קרי והכל יכול להתמוטט בגלל המחלוקות בתוך ממשלת ישראל, שמסרבת להתחייב למדינה פלסטינית בגבולות 1967 ולעצור את הבנייה בהתנחלויות".

בנושא שחרור האסירים אמר ברגותי: "אנחנו מברכים על כל שחרור של אסירים, במיוחד כאלה שנכלאו לפני 1993, אבל אין בזה היגיון שישראל משחררת 200 אסירים ועוצרת 250 באותו חודש".

חידוש המשא ומתן המדיני - הסיקור המלא:

נתניהו: המו"מ - אינטרס אסטרטגי של ישראל

פרס הודה לקרי: "פעלת באומץ ובנחישות"

לבני: "אין סיבה ששרי הימין לא יתמכו במו"מ"

שטייניץ: "ישראל תשחרר אסירים פלסטינים "כבדים"

מזכ"ל האו"ם: "לגלות מנהיגות, אומץ ואחריות"

חמאס: "לאבו מאזן אין מנדט לקיים משא ומתן"

"קרי הבטיח שישראל תשחרר מאות אסירים"

מזכיר המדינה קרי הכריז על חידוש השיחות