השר שטייניץ אישר: ישראל תשחרר אסירים פלסטינים במסגרת המשא ומתן

עוד פרטים נחשפים על ההסכמות שהושגו לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. השר שטייניץ אמר לרשת ב' כי ישוחררו אסירים במסגרת המו"מ ואמר כי הקפאת בניה בהתנחלויות אינה עומדת על הפרק. הוא גם ציין שאבו-מאזן נגרר לשיחות "בעל כורחו". אבו מאזן: נשיג מדינתנו באמצעות מו"מ

שחרור אסירים פלסטינים (AP)

השר לעניינים אסטרטגיים ולמודיעין יובל שטייניץ, אישר הבוקר (ש') כי במסגרת המשא ומתן, ישראל תשחרר מספר מסוים של אסירים פלסטינים, בהם אסירים שהגדיר "קשים", כחלק ממחווה. הדברים נאמרו על רקע הכרזתו אמש (ו') של בכיר ברשות שישראל תשחרר מאות אסירים עם "דם על הידיים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במשדר "יומן השבוע" ברשת ב', אמר שטייניץ כי האסירים ה"קשים" יהיו כאלה שכבר כלואים שנים רבות, וכי השחרור ייעשה בפעימות. הוא ציין כי ההסכמה אינה פוגעת בעקרונות שהציב ראש הממשלה בנימין נתניהו למשא ומתן, ואמר כי הקפאת בניה בהתנחלויות אינה עומדת כרגע על הפרק.

חשף פרטים נוספים. השר שטייניץ (רויטרס)

הוא הבהיר כי הפלסטינים התחייבו לנהל משא ומתן רציני במשך תשעה חודשים לפחות, ולא לפעול נגד ישראל בזירה הבינלאומית בתקופה הזו. לדבריו, יו"ר הרשות אבו מאזן, אינו נלהב מחידוש השיחות ונגרר אליהן "בעל כורחו". הוא אף ציין שהוא ספקן באשר לוויתורים שיעשה יו"ר הרשות בהמשך.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן, אמר היום כי האופציה הראשונה של הפלסטינים היא להשיג את מדינתם באמצעות משא ומתן. בדברים שצוטטו בסוכנות הידיעות "מעאן", הוא הוסיף שהלגיטימיות הפלסטינית החלה להתמוסס ולכן "חייבים לערוך בחירות לאומיות לנשיאות".

לפיד: חש "תקווה זהירה" ביחס למו"מ

במקביל, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, התייחס היום שוב בעמוד הפייסבוק שלו לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים: "מאוחר בלילה אתמול, אחרי כל המגעים, אחרי הטלפונים, אחרי הביקור באולפן הטלוויזיה, אחרי ניתוחי התסריטים והשיחות עם ראש הממשלה ואנשי הביטחון, נשענתי אחורה ושאלתי את עצמי לרגע איך בדיוק אני מרגיש אחרי כל היום הזה. התשובה הייתה: תקווה זהירה".

ראשת מרצ, זהבה גלאון אמרה הבוקר כי הצלחת קרי לחדש את המגעים בין ישראל לפלסטינים היא התפתחות אזורית חיובית. "אפשר להגיע להסכם עם הפלסטינים בתנאי שהוא יתבסס על קווי 67, וחילופי שטחים מוסכמים", ציינה ח"כ גלאון. "הגיבוי של הליגה הערבית למשא ומתן מייצר הזדמנות חשובה שאסור לנו להחמיץ".

היא הוסיפה כי "אם נתניהו ינהל משא ומתן על בסיס קווי המתאר הללו, שנכללים גם ביוזמת הליגה הערבית - שטחים תמורת שלום ונורמליזציה מלאה עם מדינות הליגה הערבית - ויביא לצעדים ממשיים שיקדמו את סיום הכיבוש, מרצ תתן לו גיבוי פרלמנטרי".

ח"כ עמר בר-לב (העבודה) אמר היום כי תהליך מדיני כרוך בהכרח בהחלטות אמיצות: "בל נשלה את עצמנו שבעוד חצי שנה או שנה הוא יסתיים. עלינו להיות נחושים, יצירתיים ואקטיביים בתהליך ולדאוג שננקוט בכל הצעדים הדרושים בכדי לשמור על האינטרס הישראלי".

מזכ"ל האו"ם וראש הממשלה. ארכיון (לע"מ)

בעולם מברכים: "צעד אמיץ"

במקביל, ההודעה אמש (ו') של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי על חידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, ממשיכה לקבל תגובות חיוביות מהעולם. מזכ"ל האו"ם באן קי מון אמר בהודעה שהוציא כי מדובר בהתפתחות חיובית.

"המזכ"ל משבח את מאמציו של המזכיר קרי והחלטת הצדדים לשוב לשולחן המשא ומתן", נמסר מהאו"ם. "הוא מעודד מהתפתחות חיובית זו וקורא לשני הצדדים לגלות מנהיגות, אומץ ואחריות כדי לקיים את המאמץ הזה בדרך להשגת שתי חזון המדינה". עוד נמסר כי "האו"ם יתמוך בכל מאמץ למשא ומתן משמעותי ולהשגת שלום כולל באזור".

מוקדם יותר, גם שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, בירכה על הכרזתו של קרי. "אני משבחת את האומץ שהפגינו שני הצדדים", נמסר מטעמה בהודעת האיחוד האירופי. גם ראש ממשלת בריטניה דייויד קמרון בירך על ההודעה ומסר כי הוא יעשה כל שביכולתו כדי שהמהלך יצלח.

חידוש המשא ומתן - הסיקור המלא:

פריצת דרך: קרי הכריז על חידוש המו"מ

חמאס: "לאבו מאזן אין מנדט לנהל מו"מ"

פרשנות: לנתניהו לא תהיה ברירה - יצטרך לדון בקווי 67'

מזכ"ל האו"ם על המו"מ: "לגלות מנהיגות, אומץ ואחריות"

לפיד: "מחפשים גירושים הוגנים עם הפלסטינים"