בכיר פלסטיני: "קרי הבטיח שישראל תשחרר מאות אסירים עם דם על הידיים"

לאחר שאתמול נחשפו פרטים ראשונים ממתווה השיחות שהציע מזכיר המדינה האמריקני לצדדים – הערב חושף שר ברשות כי קרי התחייב בפני הפלסטינים כי ישראל תשחרר כ-350 אסירים ששחרורם נדחה בעבר על הסף. בנוסף טען הבכיר כי קרי הבטיח שיתמוך בחזרה לקווי 67'

הפגישה הקודמת בין השניים, קרי ואבו מאזן (AP)

על רקע הפגישה הערב (ו') ברמאללה בין ג'ון קרי לאבו מאזן, בכיר פלסטיני ברשות חושף פרטים חדשים ממתווה השיחות שהוצע על מזכיר המדינה האמריקני - לפיו ישראל תשחרר 350 אסירים, בהם כאלה עם דם על הידיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבכיר הפלסטיני אחמד מג'דלני סיפר לסוכנות הידיעות AP כי קרי הציע לקיים את השיחות במשך שישה עד תשעה חודשים, תוך שימת דגש על הסוגיות המרכזיות הנוגעות לגבולות ולהסדרי ביטחון.

לדבריו, מזכיר המדינה האמריקני הבטיח לגורמים הפלסטינים כי ישראל תשחרר בהדרגה כ-350 אסירים כבר בחודשים הקרובים. בין האסירים שישוחררו על פי הדיווח נמצאים כ-100 פלסטינים שהורשעו לפני חתימת הסכם אוסלו, ושישראל סירבה בעבר לשחררם מכיוון שהם מוגדרים כ"אסירים עם דם על הידיים".

עוד טען הבכיר הפלסטיני כי קרי הצהיר שיתמוך בחזרה לקווי 67' כבסיס לשיחות בין הצדדים. למרות שהתכנית המסתמנת לא כוללת סעיף של הקפאת בנייה בהתנחלויות, לא ידוע עדיין האם ישראל תקבל את הדבר כתנאי לשיחות.

קרי האריך את ביקורו - ונפגש עם אבו מאזן

מוקדם יותר היום נפגש קרי עם ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת בעמאן, בירת ירדן. גורם אמריקני רשמי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי במהלך הפגישה  שנמשכה למעלה מ-90 דקות התנהלו התייעצויות טלפוניות עם גורמים בישראל, אך נראה שלא נרשמה פריצת דרך משמעותית.

בתום פגישתו עם עריקאת, קרי היה אמור לסיים את ביקורו השישי במזרח התיכון מאז תחילת כהונתו ולחזור לארצות הברית. אלא שבכיר במחלקת המדינה האמריקנית המלווה את קרי בביקור, דיווח על הארכת הביקור ועל הגעתו של מזכיר המדינה לגדה המערבית. גורמים מדיניים העריכו כי ייתכן ובתום הפגישה ברמאללה, מזכיר המדינה האמריקני יגיע לירושלים וייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

אתמול הודיעה ההנהגה הפלסטינית כי היא לא מקבלת את מתווה השיחות שהציע ג'ון קרי - על בסיס קווי 67' ובתמורה לחילופי שטחים והכרה בישראל כמדינת העם היהודי - אך אותתו כי הם מוכנים להמשיך ולשקול את ההצעה.

גורם ישראלי בכיר העריך כי על אף מאמציו של שר החוץ האמריקני להניע מהלך מדיני - לא מסתמנת הכרזה על חידוש המגעים עם הפלסטינים. לדבריו, "הפלסטינים הערימו מספר קשיים שהובילו לדחיית ההכרזה".