הזדמנות אחרונה: קרי ייפגש עם אבו מאזן ברמאללה

מזכיר המדינה האמריקני החליט להאריך מעט את ביקורו במזרח התיכון כדי להיפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית, ולנסות להשיג את הסכמתו למתווה השיחות שהוצע על ידו. אתמול נרשמו דיווחים סותרים בנוגע לשאלה האם ישראל הסכימה לקיים מו"מ במתווה המדובר

הפגישה הקודמת בין השניים, קרי ואבו מאזן (AP)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הגיע הערב (ו') לרמאללה, שם ייפגש עם יושב הרשות הפלסטינית אבו מאזן, בניסיון אחרון להביא לחידוש המשא ומתן עם ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוקדם יותר היום (ו') נפגש קרי עם ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת בעמאן, בירת ירדן. גורם אמריקני רשמי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי במהלך הפגישה  שנמשכה למעלה מ-90 דקות התנהלו התייעצויות טלפוניות עם גורמים בישראל, אך נראה שלא נרשמה פריצת דרך משמעותית.

בתום פגישתו עם עריקאת, קרי היה אמור לסיים את ביקורו השישי במזרח התיכון מאז תחילת כהונתו ולחזור לארצות הברית. אלא שבכיר במחלקת המדינה האמריקנית המלווה את קרי בביקור, דיווח על הארכת הביקור ועל הגעתו של מזכיר המדינה לגדה המערבית. גורמים מדיניים העריכו כי ייתכן ובתום הפגישה ברמאללה, מזכיר המדינה האמריקני יגיע לירושלים וייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

סוכנות הידיעות AP דיווחה על עיכוב של כשעתיים בהמראתו של קרי מעמאן לרמאללה, מסיבה לא ברורה.

שוחחו על המו"מ, אובמה ונתניהו (רויטרס)

"לא תהיה הכרזה על חידוש המו"מ"

אתמול הודיעה ההנהגה הפלסטינית כי היא לא מקבלת את מתווה השיחות שהציע ג'ון קרי - על בסיס קווי 67' ובתמורה לחילופי שטחים והכרה בישראל כמדינת העם היהודי - אך אותתו כי הם מוכנים להמשיך ולשקול את ההצעה.

גורם ישראלי בכיר העריך כי על אף מאמציו של שר החוץ האמריקני להניע מהלך מדיני - לא מסתמנת הכרזה על חידוש המגעים עם הפלסטינים. לדבריו, "הפלסטינים הערימו מספר קשיים שהובילו לדחיית ההכרזה".

אמש (ו') שוחח נשיא ארצות הברית ברק אובמה שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והפציר בו לחוזר לשיחות השלום עם הפלסטינים. על פי הצהרת הבית הלבן, השיחה התבצעה כחלק משיחות התייעצות קבועות בין שני המנהיגים, והתבצעה לקראת סיום ביקורו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי באזור.

"הנשיא ביקש מנתניהו להמשיך בעבודתו עם מזכיר המדינה קרי על מנת לחזור לשולחן המשא ומתן עם הפלסטינים בהקדם האפשרי", נכתב בהצהרה. עוד נכתב כי הנשיא אובמה שוחח עם נתניהו על נושאים נוספים כגון המצב במצרים, אירן ומלחמת האזרחים בסוריה.