ארצות הברית: "לא מתכוונים להכריז על חידוש המשא ומתן"

במשרד החוץ האמריקני מנמיכים ציפיות. על רקע הדיווחים על המשך השיחות בין ישראל לפלסטינים, הודיעה דוברת משרד החוץ האמריקני כי בוושינגטון לא מתכננים הודעה על מהלך כזה. "בוודאות אין תוכניות להודעה על המשך המגעים", אמרה ג'ן פסקי. גורם פלסטיני: "נוטים לדחות ההצעה; ישראל צריכה להסכים לתנאים מוקדמים"

מחלקת המדינה האמריקנית הכחישה הדיווחים (עמוס בן גרשום לע"מ)

בוושינגטון מצננים את האווירה. על רקע הדיווחים הגוברים משני הצדדים על חידוש המשא ומתן, הודיעה היום (ה') דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ן פסקי, כי "ארצות הברית אינה מתכננת להכריז על חידוש המגעים בין ישראל לפלסטינים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוקדם יותר אמר גורם ישראלי בכיר כי ישראל הביעה את הסכמתה לחדש את השיחות על בסיס גבולות 67', בכפוף לחילופי שטחים והכרה במדינת ישראל כ"מדינה יהודית".

הגורם לא מסר מידע על הסכמתו של הצד הפלסטיני למתווה השיחות שהוצע על ידי מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, אך אמר כי "אם גם הם הסכימו לנוסחה המוצעת, קרי יכריז על כך בקרוב".

זמן קצר לאחר הפרסום ציטטו בסוכנות רויטרס את מרק רגב, דוברו של ראש הממשלה נתניהו, שהכחיש בתוקף את הדברים: "הדיווח אינו נכון".

בנוסך, הודיעו גורמים בקרב הפלסטינים כי הוחלט לדחות את ההחלטה על חידוש שיחות השלום עם ישראל. "ישראל חייבת להסכים לתנאים מוקדמים", אמר אחד מהם, והוסיף כי הנושא יידון מחר.

"במרחק נגיעה" (חדשות 2)

"ההכרזה על חידוש המו"מ - כבר מחר"

נשיא המדינה שמעון פרס אמר הבוקר כי קרי עומד בפני פריצת דרך במגעים המדיניים. "ממידע האחרון שיש ברשותי, מזכיר המדינה ג'ון קרי הצליח לקדם את הסיכויים לפתוח במשא ומתן. אני מעריך את המאמצים ויודע כי המהלך הינו רציני", אמר הנשיא פרס בהצהרה מדינית לכלי תקשורת זרים.

"הימים הקרובים הינם קריטיים, ואנו ממש במרחק נגיעה. אני מאמין כי המאמץ הכביר מביא לפירות הן בצד הישראלי והן בצד הפלסטיני - שני הצדדים עושים מאמץ עליון להתגבר על המכשולים האחרונים".

עדות נוספת להתקדמות המגעים לחידוש המו"מ ניתנה הבוקר בדיווח של העיתון "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון. העיתון ציטט גורמים בשגרירות הפלסטינית בעמאן, שאמרו כי ייתכן וקרי יכריז כבר מחר על חידוש המשא ומתן. על פי הדיווח, הוא ימסור הכרזה בנושא כשיעזוב את ירדן, שם נועד ביומיים האחרונים עם אבו מאזן ועם נציגי הליגה הערבית.