פרס: "במרחק נגיעה מחידוש המו"מ, הימים הקרובים קריטיים"

הנשיא התייחס למאמצי ארה"ב להחזיר את ישראל והפלסטינים לשיחות ישירות ואמר כי "קרי הצליח לקדם את הסיכויים, המהלך הינו רציני". גורמים פלסטינים לעיתון "אל-חיאת": "קרי צפוי להכריז על חידוש המו"מ לפי שיעזוב את ירדן ביום שישי"

אבו-מאזן, קרי ופרס. ארכיון (רויטרס)

לאחר שאתמול הודיע מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי על "התקדמות משמעותית" במאמצים לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, הבוקר (ה') אומר נשיא המדינה שמעון פרס שקרי עומד בפני פריצת דרך וכי "הימים הקרובים הם קריטיים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ממידע האחרון שיש ברשותי, מזכיר המדינה ג'ון קרי הצליח לקדם את הסיכויים לפתוח במשא ומתן. אני מעריך את המאמצים ויודע כי המהלך הינו רציני", אמר הנשיא פרס בהצהרה מדינית לכלי תקשורת זרים. "הימים הקרובים הינם קריטיים, ואנו ממש במרחק נגיעה. אני מאמין כי המאמץ הכביר מביא לפירות הן בצד הישראלי והן בצד הפלסטיני - שני הצדדים עושים מאמץ עליון להתגבר על המכשולים האחרונים".

פרס קרא גם לאיחוד האירופי למנוע את המהלך החדש של הסנקציות על ההתנחלויות - שעשוי לדבריו לסכל את תהליך השלום. "חכו עם החלטתכם, תנו עדיפות לשלום. אל תובילו מהלך של סנקציות לא אחראי שיחבל במשא ומתן המדיני", אמר הנשיא. "החלטת האיחוד האירופי לא נדרשת ואינה בזמן. הנושאים שעל הפרק מורכבים ורגישים. דחו את החלטתכם, שעלולה להביא למשבר נוסף באזורנו".

"לפתוח מיד במשא ומתן" (רויטרס)

יחימוביץ' לנתניהו: "פתח מיד במו"מ"

עדות נוספת להתקדמות המגעים לחידוש המו"מ ניתנה הבוקר בדיווח של העיתון "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון. העיתון ציטט גורמים בשגרירות הפלסטינית בעמאן, שאמרו כי ייתכן וקרי יכריז כבר מחר על חידוש המשא ומתן. על פי הדיווח, הוא ימסור הכרזה בנושא כשיעזוב את ירדן, שם נועד ביומיים האחרונים עם אבו מאזן ועם נציגי הליגה הערבית.

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' הזהירה הבוקר מפני המשך הקיפאון המדיני, קראה לראש הממשלה בנימין נתניהו לפתוח מיד במשא ומתן והבטיחה: "ניתן לך רשת ביטחון חזקה אם תיתקל בקשיים פוליטיים".

"הכרזת יותר מפעם אחת כי אתה מצדד בפתרון של שתי מדינות לשני עמים, עכשיו הזמן לעשות", היא כתבה לנתניהו. "אני מודעת לקשיים הפוליטיים הפנימיים הכרוכים בכך, אך מזכירה לך כי גם ראש הממשלה המנוח מנחם בגין שעמד בראש הליכוד, עמד בפני קשיים לא פחותים, ובכל זאת בחר במעשה הנועז וההיסטורי של הסכם שלום עם מצרים על כל משמעויותיו הקשות באותה עת".