נתניהו ולבני לאירופה: "הקפיאו את הסנקציות"

רה"מ ושרת המשפטים לבני שוחחו עם בכירי האיחוד האירופי והתריעו כי ההחלטה להחרים את ההתנחלויות תפגע בסיכויים לחדש את התהליך המדיני. בישראל מאשרים את דברי קרי: "יש התפתחות בשיחות על חידוש המו"מ"

זמן קצר לאחר התבטאותו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שלפיה יש התקדמות במגעים לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, ממהרת ישראל לגייס את ההתפתחות הזו כדי להיאבק בהחלטת האיחוד האירופי להחרים את ההתנחלויות. "הסנקציות יפגעו בתהליך", אמרו נתניהו ולבני בשיחות עם בכירי האיחוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בישראל מאשרים הערב (ד') כי יש התקדמות במגעים, לאחר שמזכיר המדינה האמריקני קרי גייס את תמיכתה של הליגה הערבית בירדן, שנתנה את ברכתה לחידוש המשא ומתן. כעת, ממתינים למילה האחרונה של אבו מאזן בנושא.

ראש הממשלה נתניהו שוחח עם קרי, השוהה בירדן, וציין באוזניו כי הסנקציות האירופיות יפגעו במשא ומתן. לאחר מכן, פנה נתניהו גם לנשיא הנציבות האירופי, ז'וזה מנואל ברוסו, והשמיע בפניו את אותן טענות.

"התקדמות במשא ומתן". קרי (רויטרס)

ליברמן: "הסנקציות האירופיות - מכת מחץ לחידוש תהליך השלום"

במקביל, שוחחה שרת המשפטים לבני, שעומדת בראש צוות המשא ומתן עם הפלסטינים, עם שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון - והעבירה לה מסר ברוח דומה לזה שהעביר נתניהו. גם לבני הזהירה מהשפעת החלטת האיחוד האירופי בנוגע להתנחלויות על קידום התהליך המדיני.

לדברי נתניהו ולבני הצטרף הערב גם שר החוץ לשעבר ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שהתייחס לסערה סביב החלטת האיחוד האירופי להחרים את ההתנחלויות ואמר כי היא תפגע אנושות בסיכוי לקדם את תהליך השלום.

"אם תתממש כוונת האיחוד האירופי ותתקבל החלטה רשמית להטיל סנקציות על מוסדות ישראליים מחוץ לקווי 67', זו תהיה הנחתת מכת מחץ על הסיכוי לחידוש תהליך השלום, שהאירופאים כל-כך מעוניינים בו", כתב ליברמן בפייסבוק.

מהלך כזה, לדבריו, "יבהיר לאבו מאזן, שגם כך אינו מעוניין בחידוש השיחות, שאין לו כל סיבה לשוב לשולחן המו"מ ושיש לו את כל הסיבות להמשיך ולהציב תנאים בלתי-אפשריים לחידושו".