השאלה היומית: האם החלטת האיחוד האירופי באמת תשנה משהו?

אירופה החליטה רשמית שלא להכיר בהתנחלויות כחלק משטח ישראל ולא לכלול את שטחי יו"ש בהסכמים. האם להחלטה הזו יש שיניים? מה יקרה למדינה שתחליט שלא לנהוג לפיה? והאם לישראל יש טיעון נגדי משכנע במשפט הבינלאומי? ד"ר גיא הרפז, מומחה למשפט בינלאומי מסביר

כל המשמעויות של החלטת האיחוד (רויטרס)

האיחוד האירופי החליט להחרים באופן רשמי את ההתנחלויות ולא להכיר בהן כחלק ממדינת ישראל. מה המשמעות בפועל? האם להחלטה הזו יש שיניים או שמדובר בחותמת גומי במשפט הבינלאומי? מה יקרה למדינה באיחוד שבכל זאת תחליט לסחור עם ההתנחלויות? ומה כדאי שישראל תעשה? ד"ר גיא הרפז, מרצה בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, מומחה למשפט של האיחוד האירופי, מסביר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מה המשמעות בשטח של החלטת האיחוד האירופי שלא להכיר בהתנחלויות כחלק מישראל? זה באמת ישפיע עלינו?

בהחלטה הזו אין שום חידוש. באיחוד האירופי מעולם לא הכירו בהתנחלויות כשטח ישראל, גם ישראל לא מכירה בהם כחלק משטחה, היא מעולם לא סיפחה את השטחים.

המשמעות היא בעיקר שיהיה קושי גדול לשדרג את מערכת היחסים עם האיחוד האירופי. בכל פעם שישראל תהיה מעוניינת לשדרג את היחסים, בדרך של חתימת הסכמים חדשים, האיחוד יתעקש לכתוב במפורש בהסכם שהוא אינו חל על השטחים. זה יימנע מההנהגה הישראלית לחתום על הסכמים עם אירופה - מה שייתקע אותנו בעבר במקום בעתיד.

בהקשר האקדמי, אם חוקר מאוניברסיטת אריאל יגיש בקשה למלגה יכול להיות שהוא יקבל סירוב, או אם אני ארצה לעשות שיתוף פעול במחקר עם אוניברסיטת אריאל האיחוד האירופי לא יתמוך. היבט נוסף של השפעה הוא כי ייתכן שעוד מדינות מערביות בעולם יחקו את האיחוד.

מה יקרה למדינה באיחוד שתחליט למשל לסחור עם ההתנחלויות? האם יהיו סנקציות?

אי אפשר להוציא מדינה מהאיחוד האירופי. המדינות החברות באיחוד לא יפסיקו לסחור עם ההתנחלויות, הם רק יעניקו למוצרים האלה מעמד מיוחד, זאת בשונה ממוצרים שמגיעים מתל אביב וחיפה. לא יהיו אמברגו או קנסות - יהיה רק בידול.

למה ההחלטה הזו מגיעה דווקא עכשיו?

זה לא בדיוק מעכשיו. היה כבר מסמך רשמי של האיחוד מדצמבר 2012 עם אמירה דומה. מדובר בחלק ממגמה עקבית וחד סיטרית של האיחוד להחריף את הצעדים נגד ההתנחלויות. מבחינה משפטית אין שינוי.

איך לדעתך נכון שישראל תגיב?

עדיף לעבוד בצורה שקטה ולאפשר לפקידים למצוא את הדרך לקדם את הנושא, בלי רטוריקה מתלהמת שרק תזיק. לא צריך לדחוק את האיחוד האירופי לפינה.

האם יש לנו קייס במשפט הבינלאומי?

העמדה של בית הדין הבינלאומי בהאג, כמו כל שאר מוסדות הקהילה הבינלאומית, שהשטחים אינם שטחים של ישראל - ולכן מבחינה משפטית אין לנו קייס במשפט הבינלאומי. אין מדינה בעולם שמכירה בהתנחלויות כשטח של מדינת ישראל.