האיחוד האירופי הנחה רשמית: ההתנחלויות - לא חלק מישראל

בהחלטה תקדימית ולראשונה גם רשמית האיחוד האירופי אינו מכיר בהתנחלויות שמעבר לקו הירוק כחלק ממדינת ישראל: הנחיה שהפיץ האיחוד מורה למדינות החברות בו שלא לסחור עם גופים וחברות מעבר לקו הירוק

האיחוד מחרים רשמית ההתנחלויות (רויטרס)

 האיחוד האירופי מחרים את ההתנחלויות באופן רשמי: לראשונה בתולדותיו אוסר הארגון על המדינות הרבות החברות בו כל מימון ושיתוף פעולה עם גופים בהתנחלויות. משמעות ההחלטה: כל הסכם מסחרי או כלכלי שייחתם עם ישראל, ייאלץ אותה להכיר בסעיף לפיו ההתנחלויות אינן חלק מהמדינה - כך פורסם הבוקר בעיתון "הארץ".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, האיחוד האירופי הפיץ בסוף החודש שעבר הנחייה מחייבת לכל 28 המדינות החברות בו שאוסרת כל מימון, שיתוף פעולה, מתן מלגות, מענקי מחקר ופרסום לגורמים שנמצאים בהתנחלויות היהודיות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. עוד קובעת ההנחיה התקדימית כי כל הסכם עתידי שיחתם עם ישראל חייב לכלול סעיף שקובע שההתנחלויות הן לא חלק ממדינת ישראל הריבונית - ולפיכך הן אינן חלק מההסכם.

ההחלטה, שצפויה להיכנס לתוקף בסוף השבוע הקרוב כבר מעוררת הדים בירושלים. גורם בכיר במשרד החוץ ציין כי ההחלטה החדשה של האיחוד היא לא פחות מדרמטית ומהווה רעידת אדמה של ממש. "זו הפעם הראשונה שבה מופצת הנחיה מפורשת ורשמית כזו. עד היום היו הבנות והסכמה בשתיקה שהאיחוד האירופי לא עובד מעבר לקו הירוק, אבל עכשיו זה איסור רשמי ומחייב", אמר הגורם.

משמעות המהלך היא שאם הממשלה תרצה לחתום על הסכמים עם האיחוד האירופי או אחת המדינות החברות בו, היא תיאלץ בעצם להכיר בכך שההתנחלויות לא מהוות חלק מהמדינה. בלשכת נתניהו ובמשרד החוץ ניסו בשבועות האחרונים למנוע את קבלת ההחלטה - מהלך שלא צלח בסופו של דבר.