תקדים: הצעת חוק לשתי מדינות

ההצעה שתביך את הקואליציה: חבר הכנסת חיליק בר יגיש השבוע את הצעת החוק, שקובעת כי כל הסדרה סופית לריבונות בשטחים תהיה רק על בסיס פתרון שתי המדינות. המטרה היא לתרגם את המצב הקיים בכנסת, בו יש רוב לפתרון זה, להצהרה מדינית מחייבת

נתניהו ואבו מאזן (רויטרס)

הצעת חוק תקדימית, שתונח השבוע על השולחן הכנסת, עלולה לגרום מבוכה גדולה לקואליציה: ההסדרה הסופית לריבונות בשטחים תהיה רק על בסיס פתרון שתי מדינות לשני עמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יוזם החוק הוא חבר הכנסת חיליק בר, המכהן גם כמזכ"ל מפלגת העבודה. להצעת החוק הצטרף, אולי במפתיע, גם חבר הכנסת יצחק כהן מש"ס. מטרתה של הצעת החוק היא למנף את המצב הקיים בכנסת, שבו לכאורה יש רוב לפתרון שתי המדינות.

רה"מ: "איננו רוצים מדינה דו לאומית"

בסוף החודש שעבר התייחס הנשיא שמעון פרס בהרחבה לפתרון שתי המדינות, במהלך אזכרה לציון 109 שנים לפטירתו של חוזה המדינה. "מדינה דו לאומית מסכנת את צביונה היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל", אמר הנשיא. לדבריו, הרצל דיבר על מדינת היהודים ולא רק על מדינה יהודית - וזכות היסטורית לבדה לא תספק לבסס את המציאות המדינית.

"הסיכוי לחידוש תהליך השלום עומד על הפרק מחדש ואסור להחמיצו", קרא פרס ובירך על בואו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי היום לישראל. "לצערנו לא נתמלאה תקוותו של הרצל והיא תוגשם רק בכוח הצדק ובנתיבות השלום", אמר הנשיא. "הרצל הבין שאין פתרון אחר ליהודים מלבד הקמתה של מדינת היהודים, שום פתרון אינו פתרון ולכן הפתרון הציוני חייב להיות נועז, כולל וחסר תקדים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצטרף אף הוא בנאום להתנגדות לרעיון המדינה הדו לאומית. "את השלום אנחנו רוצים כי אנחנו רוצים לחיות בשלום", אמר ראש הממשלה, "איננו רוצים מדינה דו לאומית, אבל אל נשלה את עצמנו שאם נעשה הסכם עם הפלסטינים הוא יחסל את ההשמצות הפרועות נגד מדינת היהודים".