"הנזק ליחסים עם ארה"ב בלתי הפיך"

עיתונאי אמריקני בכיר מתח ביקורת חריפה על התנהלות נתניהו בפרשת הנאום בקונגרס. לדברי העיתונאי ג'פרי גולדברג, "אין שום הגיון מצד מנהיג ישראל לתמוך ביריביו של נשיא מכהן". גולדברג, המקורב לממשל אובמה, אמר כי "הניכור של נתניהו מול הבית הלבן נראה קבוע"

"החליט להרוס את יחסיו עם אובמה" (AP)

סערת הנאום בקונגרס נמשכת: העיתונאי המוערך ג'פרי גולדברג פרסם אמש (שלישי) טור ב"אטלנטיק" שניגח את מדיניות נתניהו ו"חוסר הכבוד" שהפגין כלפי אובמה כאשר לא עדכן אותו על הביקור. גולדברג, הנחשב למקורב לממשל אובמה, טען כי נתניהו נכשל "בשתי המשימות שלו" - מניעת אירן גרעינית ושמירה על היחסים עם ארה"ב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הטור, שזכה לכותרת "אסון נתניהו", טען כי "נתניהו אמנם נמנע ממתקפה באירן, שעשויה להמיט אסון - אך החליט להרוס את יחסיו עם אובמה". גולדברג, שבשנה האחרונה פרסם מאמרים רבים על הקרע בין האישים, כתב כי "למרות התיעוב ההדדי, נתניהו ואובמה שיתפו פעולה בנושא האירני, ואובמה אף השתמש בעמדת נתניהו לטובתו כאשר נתניהו גילם עבורו את השוטר הרע שמאיים בתקיפה באירן אם לא יופעלו סנקציות".

עם זאת, גולדברג לא חסך ביקורת גם מאובמה, וגרס כי "הממשל לא הקל על נתניהו ואף תמך בציפי לבני כמחליפתו. למרות זאת, על נתניהו לשמר את היחסים עם ארצות הברית ולפעול עם אובמה", וציין כדוגמה לכך את קידום היחסים עם הפלסטינים. "במקום זאת, נתניהו בחר בפנייה ישירה לקונגרס, כדי להתנגד להחלטה שאובמה עוד לא קיבל. נשיא מכהן לא יכול להיות מבוטל על ידי בת ברית קטנה ותלויה בלי השלכות נוראיות".

גולדברג ציין כי המתח בין השלטונות הישראלים והאמריקנים נבנה כבר זמן רב: "פקידי הממשל כבר הרגישו חוסר כבוד מצד נתניהו, שהרצה באופן מתנשא לנשיא". לדבריו, נתניהו והשגריר הישראלי רון דרמר רקחו תכנית ללכת מאחורי גבו של נתניהו, אך "ג'ון ביינר לא רשאי לקבל החלטות בנושא מדיניות חוץ - אובמה יהיה הנשיא לעוד שנתיים, ואין שום הגיון מצד מנהיג ישראל לתמוך ביריביו של נשיא מכהן".

אירן והמעצמות יגיעו להסכם? (רויטרס)

"הניכור של נתניהו מול הבית הלבן נראה קבוע"

"נתניהו יודע כבר זמן רב שהאפשרויות שלו מוגבלות - דרך אחת לעצור את הפצצה היא לתקוף את מתקני הגרעין. הוא איים לעשות זאת לפי גורמים בממשל אובמה, אך נמנע מכך - ככל הנראה בשל אזהרות האמריקנים מפני מתקפה, מטעמי זהירות או מחשש שהמתקפה לא תצלח", טען גולדברג.

לדבריו, כאשר ירדה האופציה הצבאית מהשולחן "הדרך היחידה לעצור את אירן תהיה לשכנע את נשיא ארה"ב, ראש המדינה המקורבת ביותר לישראל, שיתעמת עם אירן בהחלטיות. רק לארצות הברית יש כוח צבאי להחזיר לאחור את תכנית הגרעין". גולדברג ניסה לנמק את צעדי אובמה, שלדבריו "מנסה ליצור תנאים לפיהם אם המו"מ יקרוס, אירן תואשם בפירוק המגעים. הטלת עוד סנקציות, כפי שדורש נתניהו, תאפשר לאירנים לפרוש מהשיחות ולהאשים את ארצות הברית".

גולדברג הוסיף כי לנתניהו, כמו לכל ראש ממשלה ישראלי, יש לפחות שני יעדים: "להגן על ארצו ולפעול לשמור על יחסים טובים עם הנשיא ועם אזרחי ארצות הברית. כרגע הוא נכשל בשניהם". לדבריו, "הניכור של נתניהו מול הבית הלבן נראה קבוע - יהיה קשה לנתניהו לגרום לבית הלבן לשמוע את הביקורת שלו בעתיד. הנזק שנתניהו גורם ליחסי ישראל ארה"ב מסתמן כבלתי הפיך".

"נתניהו מנע עוד סנקציות על אירן" (פלאש 90)
 

לבני: "התנהלות פוליטית גסת רוח"

אתמול מתחה גם ציפי לבני, מס' 2 במחנה הציוני, ביקורת חריפה על נתניהו והאשימה אותו בפגיעה בביטחון ישראל, לאחר ההחלטה האמריקנית לדחות את הטלת הסנקציות הנוספות על אירן. "בשביל נאום פוליטי בקונגרס הפיל נתניהו את החוק שנועד להחריף את הסנקציות על אירן", אמרה לבני באירוע באוניברסיטה העברית בירושלים. "התנהלותו הפוליטית גסת הרוח מול ארצות הברית - בשביל פוטואופ ונאום כאילו ביטחוני על אירן - משיגה את ההיפך הגמור מעידוד סנקציות נוספות".

"נתניהו בעט במערכת היחסים עם ארצות הברית בימים שאנחנו צריכים את בת הברית שלנו כדי למנוע את גרירת צה"ל לבית הדין בהאג ובמאבק מול אירן והטרור האיסלאמיסטי", האשימה לבני. "נתניהו מנע את הסנקציות, פגע ביחסים עם ארצות הברית ופגע בביטחון ישראל".

"ציפי עוסקת בפוליטיקה קטנה"

בליכוד דחו על הסף את טענותיה של לבני וטענו כי היא מטעה את אזרחי ישראל. "במקום לתמוך בראש הממשלה במהלך שלו לעצירת אירן גרעינית, ציפי עוסקת בניגוח אישי ובפוליטיקה קטנה", מסרו. "ראש הממשלה נתניהו הוא המנהיג היחיד בעולם שמוביל בגלוי את המאבק נגד חתימת הסכם מסוכן עם אירן".

בליכוד הדגישו כי עשרה סנאטורים דמוקרטיים הודיעו היום כי יתמכו בהטלת סנקציות נוספות על אירן אם זו לא תעמוד בסעיפים הנדרשים ממנה במסגרת הסכם כולל. קודם לכן אמרו גורמים בסביבת נתניהו כי ההחלטה להקפיא את החקיקה אינה קשורה לנאומו הצפוי של ראש הממשלה ושהיא נובעת מהעובדה שהנשיא אובמה הודיע כי יטיל וטו על המהלך.

הסנאטור מננדז

החרפת הסנקציות הוקפאה

אתמול הודיע הסנאטור הדמוקרטי רוברט מננדז כי החקיקה שנועדה להטיל סנקציות חדשות על טהרן בשל תכנית הגרעין שלה תוקפא לפחות עד 24 במרס - תאריך היעד להסגת הסכם מסגרת עם אירן.

"אני ורבים מעמיתיי הדמוקרטים שלחנו מכתב לנשיא ואמרנו לו שלא לתמוך בהצעת החוק - 'קירק-מננדז' (החקיקה להוספת סנקציות נגד אירן) שנמצאת על סדר היום של הסנאט", אמר הסנאטור בדיון בוועדת הכספים של הסנאט. "נתמוך בה רק אם לא יושג הסכם מסגרת מדיני".

בשבוע שעבר הוזמן ראש הממשלה נתניהו על ידי מנהיג הרוב הרפובליקני בקונגרס כדי לנאום בבית הנבחרים בנושא הגרעין האירני. הזמנתו של נתניהו, שלא תואמה מול הבית הלבן, עוררה זעם בממשל האמריקני. הנשיא אובמה ומזכיר המדינה קרי הודיעו כי לא ייפגשו עם נתניהו במהלך ביקורו.