שגריר ישראל בארה"ב מייקל אורן הודיע על סיום תפקידו

מייקל אורן, שגריר ישראל בארה"ב מאז 2009 הודיע הלילה בעמוד הפייסבוק שלו שיסיים את תפקידו בסתיו. במקביל, ההערכות הן שאת התפקיד יירש רון דרמר, מקורבו של ראש הממשלה נתניהו. קרי על אורן: "היה גלוי לב ללא שום חריגה"

שגריר ישראל בארה"ב מייקל אורן (רויטרס)

שגריר ישראל בארה"ב, מייקל אורן, הודיע הלילה, כי יסיים את תפקידו בסתיו. ההודעה על כך פורסמה בעמוד הפייסבוק של השגריר, בסוף השבוע הארוך של יום העצמאות האמריקני, ולא זכתה כמעט לתהודה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני כמה חודשים רווחו שמועות, שאורן מבקש להישאר בתפקיד שנה נוספת. לשמועות אלה לא היה כל אישור. אורן מכהן מאז 2009 כשגריר ישראל בארצות הברית. בוושינגטון יש הערכות, שאת מקומו של אורן בלשכת השגריר יירש רון דרמר, מקורבו ואיש אמונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. גם לכך אין כל אישור.

בהודעתו על הפרישה אמר אורן: "לאחר יותר מארבע שנים שבהן היה לי הכבוד לשרת כשגריר ישראל בארה"ב, אני מסיים את תפקידי בסתיו הקרוב. הנני אסיר תודה על הזדמנות שניתנה לי לייצג את מדינת ישראל וממשלתה, תחת הנהגתו של ראש הממשלה נתניהו, לפני הנשיא ברק אובמה, לפני הקונגרס ולפני העם האמריקני".

"ישראל וארה"ב נהנו מאז ומתמיד ממערכת יחסים ייחודית ובמהלך שנות כהונתי כאן, שנים רצופות אתגרים, הייתה לי הזכות לקחת חלק מרכזי בעיצובם של קשרים אלה והפיכתם ליציבים עוד יותר", נאמר בהודעת השגריר. "אני מבקש להודות לנתניהו על שהעניק לי את ההזדמנות הנדירה הזו. תודתי נתונה גם לקהילות השונות בכל רחבי ארה"ב שאירחו אותי בחום ובנדיבות אין קץ. אני מצפה להמשיך ולשרת את עם ישראל בעתיד ולחזק את הברית ההיסטורית בין ישראל לארה"ב".

לאורן, יליד ארה"ב, הייתה בולטות רבה באמצעי התקשורת בארה"ב, בעיקר בתכניות הראיונות של הרשתות הגדולות בימי ראשון, והוא היה שופר נאמן למדיניות הממשלה. אורן הרבה לנאום בקמפוסים של אוניברסיטאות ברחבי ארה"ב ולא אחת שימש מטרה לקריאות בוז ונאצה של סטודנטים ערביים או פרו-ערביים, אך מדיניותו הייתה להמשיך ולדבר תוך מאמץ לקיים דו-שיח עם המפגינים.

רון דרמר יחליף אותו? אורן (AP)

קרי: "היה גלוי לב ללא שום חריגה"

בוושינגטון יש הערכות שאורן לא הצליח למלא את תפקידו במידה אופטימלית. אהרון דייוויד מילר, שמילא תפקיד מרכזי בשלבים שונים של המו"מ בין ישראל לפלסטינים, בממשליהם של שישה נשיאים, אמר אמש לסוכנות הידיעות AP כי לאורן היה תפקיד מצומצם יותר כשליח ישיר בין שתי המדינות בגלל התפיסה שהוא לא נמצא בתוך המעגל הפנימי של מקורבי נתניהו.

"אורן הוא האחרון בשורה של שגרירי ישראל בארה"ב, שלא נוצלו במידה מספקת ע"י הנשיא, ע"י שר החוץ שלו ואף לא ע"י ראש ממשלת ישראל", אמר מילר, שמשמש עתה כחוקר במכון במרכז וודרו ווילסון בוושינגטון.

מכל מקום, שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, אמר אתמול, בהודעה, שאורן היה "גלוי לב ללא שום חריגה" וסנגור נלהב של ישראל. "אין ספק שהוא היה שותף נהדר במאמצינו לסייע לצדדים למצוא את דרכם חזרה לשולחן הדיונים", נאמר בהודעת קרי.