נתניהו בשגרירות ארה"ב: "רוצים תקווה במזרח תיכון בזעזוע"

ארצות הברית חוגגת היום 237 שנות עצמאות וגם בישראל ציינו את המעמד באירוע מיוחד בביתו של השגריר האמריקני דן שפירו. ראש הממשלה ברך את האמריקנים והדגיש: "הקשר בינינו בלתי שבר". על המצב באזור אמר: "יש מדינה אחת שתמיד אפשר לסמוך עליה וזו ישראל"

צמרת ההנהגה הישראלית הגיעה הערב (ה') לבית השגריר האמריקני הברית בישראל דן שפירו, לרגל חגיגות יום העצמאות ה-237 של ארצות הברית. בין היתר לוקחים באירוע נשיא המדינה שמעון פרס וראש הממשלה בנימין נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המוני אמריקנים מציינים היום -ארבעה ביולי - את יום העצמאות של המדינה במפגני זיקוקים מרשימים, מצעדים ופיקניקים משפחתיים. השנה נערכות החגיגות תחת אבטחה הדוקה בעקבות הפיגוע במרתון בבוסטון באפריל השנה.

הנשיא פרס עלה לבמה ופתח את דבריו בברכה לעם האמריקני: "תמיד הייתם תקווה גדולה לחופש, שלום וצדק בכל העולם. ב-237 שנים הייתם למדינה המצליחה והמפותחת ביותר". 

בהמשך דבריו, התייחס נשיא המדינה גם ליחסים בין ישראל לארצות הברית ואמר כי שתי המדינות תמיד יישארו ידידות. "כחברים, היחסים בינינו הנוגעים לביטחון הגיעו לשיא חסר תקדים. רעיון שתי המדינות מקובל על הרוב בשני העמים. אין רעיון מציאותי אחר מאשר הרעיון הזה. אובמה ניחן באופטימיו ולהט להביא שלום ולמנוע מאירן נשק גרעיני".

נתניהו: "הקווים בין ישראל וארה"ב יצטלבו לנצח"

אחריו בירך ראש הממשלה נתניהו, והוסיף לדבריו גם מספר מסרים מדיניים. "הקווים בין ישראל וארצות הברית יצטלבו לנצח", אמר. "המדינות שלנו חברות, שותפות ובנות ברית אמיתיות". ראש הממשלה הוסיף והתייחס גם לתכנית הגרעין של אירן, ואמר כי "אובמה אמר זאת בביקורו בארץ: ישראל חייבת להתגונן בעצמה נגד כל איום. ישנם איומים מסוריה ומהומות באזור". עוד אמר ראש הממשלה כי "יש לעבוד יחד במאמצי השלום עם הפלסטינים".

חגיגות העצמאות בארה"ב

בניו יורק, וושינגטון, בוסטון ואטלנטה התאספו היום בני אדם רבים, שנופפו בדגלי ארצות הברית, כשהם לבושים בצבעי כחול, אדום ולבן. ברקע עמדו שוטרים חמושים בגלאים כימיים ניידים, סורקי קרינה ומצלמות מעקב. עם זאת, אתמול אמר בכיר במחלקה לביטחון לאומי כי למודיעין האמריקני אין כל מידע קונקרטי על ניסיון להוציא לפועל תקיפה ביום העצמאות.

תיירים רבים עשו היום את דרכם במעבורות לפסל החירות בניו יורק, שנסגר בחודש אוקטובר האחרון בעקבות נזקי סופת ההוריקן "סנדי" ונפתח שוב לציבור היום לרגל החגיגות. אחרים הגיעו לקוני איילנד בברוקלין לצפות במופע אכילת הנקניקיות המסורתי. בשדרה המרכזית של וושינגטון הבירה יתאספו המונים לאירוע חגיגי בהשתתפות אמנים ובסופו מופע זיקוקים.