נתניהו על המאמצים למו"מ: "על כל הסכם שיושג להיות מובא לאישור העם"

לאחר מרתון השיחות שקיים עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו למאמצים לחידוש המו"מ עם הפלסטינים בפתח ישיבת הממשלה. "אנחנו מוכנים למו"מ מיידי אבל לא נתפשר על הביטחון של אזרחי ישראל", אמר נתניהו

עם סיומו של סבב השיחות המרתוניות שערך מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי בניסיון לחדש את המו"מ עם הפלסטינים, התייחס הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה למגעים להתנעת השיחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"קיימתי פגישה שלישית עם מזכיר המדינה קרי אתמול עד לפנות בוקר, יחד עם עמיתיי לצוות המו"מ. ישראל מוכנה להיכנס למו"מ ללא דיחוי, ללא תנאים מוקדמים. אנחנו לא מערימים שום חסמים על חידוש שיחות הקבע והסדר שלום בינינו לבין הפלסטינים", אמר נתניהו בפתח הישיבה.

בדבריו רמז נתניהו כי ישראל לא תיכנע לאחת מדרישות הפלסטינים לשחרור אסירים עם דם על הידיים שנכלאו לפני הסכמי אוסלו. "יש דברים שאנחנו נעמוד עליהם בעוצמה בשיחות עצמן - ובראשם הביטחון. לא נתפשר על הביטחון ולא יהיה שום הסכם שיסכן את ביטחונם של אזרחי ישראל", אמר נתניהו.

עוד הוסיף ראש הממשלה כי לדעתו, על כל הסכם שיושג - אם יושג, להיות מובא להכרעה לא רק בכנסת - אלא גם בקרב העם בישראל. "אני מאמין שזה הכרחי שכל הסכם, אם יושג, יובא להכרעת העם", אמר.

מאמץ אחרון: קרי ביטל את מסיבת העיתונאים - וייפגש עם אבו-מאזן  

הבוקר נודע כי לאחר שמזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ערך את סבב השיחות המרתוניות עם נתניהו, אבו מאזן ונציגים מישראל ומטעם הפלסטינים, מסיבת העיתונאים שתכנן לערוך בוטלה - וכי לפני עזיבתו את הארץ היום, ימסור הצהרה מדינית בלבד.

קרי לא יעזוב היום את האזור לפני שיערוך מאמץ נוסף ואחרון לסבב זה, וייפגש עם יו"ר הרשות אבו-מאזן בלשכתו ברמאללה. על פי אחד הדיווחים, הוא היה אמור להכריז במסיבת העיתונאים על כינוס פסגה מרובעת בהשתתפות ישראל, הפלסטינים, ירדן וארה"ב שהייתה אמורה להוות את פתיחת השיחות הישירות בין הצדדים, אלא שעקב המחלוקות בין הצדדים שעדיין לא נפתרו - נראה שיסתפק בעיקר בהצהרות ויפציר בצדדים לגשר על הפערים ולהתחיל בשיחות.

בשלב זה, נראה כי ישנן שתי סיבות עיקריות שתוקעות את התנעת השיחות בין הצדדים: סוגיית הקפאת הבנייה בהתנחלויות ודרישה חדשה של אבו-מאזן לשחרר עשרות אסירים ערבים-ישראלים שביצעו מעשי רצח. בדיווח אחר טוענים בכירים פלסטינים כי הסוגיה המרכזית שתוקעת מקלות בגלגלי המשא ומתן היא דווקא הבנייה הישראלית בשטחים.