קרי: "יש התקדמות, צריך זמן"

בתום סבב השיחות עם ישראל והפלסטינים יצא מזכיר המדינה האמריקני בהצהרה. "אני יודע לזהות התקדמות כשאני רואה אחת, אבל יש עוד דברים שצריך לעבוד עליהם", הכריז. עריקאת: "אין פריצת דרך בשיחות"

הבשורה על פי קרי? מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי מסר היום (א') הצהרה בישראל שבה הותיר מקום לאופטימיות לגבי החזרה לשולחן הדיונים. "השגנו התקדמות - הפערים בין הצדדים הצטמצמו", אמר קרי בנתב"ג, רגע לפני שעזב את מסע הדילוגים שלו באזור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זה ייקח עוד קצת זמן ועבודה על מנת להגיע לשיחות. שני המנהיגים ביקשו ממני להמשיך במאמצים, בקשתם ממני לחזור לאזור להשלים את המהלך מוכיחה שהם נכונים להמשיך ולהתקדם", הדגיש מזכיר המדינה. "אני יודע לזהות התקדמות כשאני רואה אחת, ואני רואה התקדמות".

"המשא ומתן נמצא בהישג ידנו", אמר קרי לעיתונאים שהתכנסו בתל אביב. "אני מרוצה וגאה מהעבודה שעשינו. ראש הממשלה ואני עבדנו עד השעות הקטנות של הלילה, כך גם עם יו"ר הרשות. לא אכנס לפרטים, אך אני יכול להגיד שאנו מחויבים לדרך".

מזכיר המדינה האמריקני המשיך והביע התרשמותו ממחוייבתם של המנהיגים למציאת פתרון. "צריך לקבל החלטות קשות, החלטות אמיצות. אני מרגיש מעודד מהרצינות ומהעודה שהצוותים נחושים למציאת פתרון", הדגיש קרי שיעשה את דרכו חזרה לוושינגטון.

מסע הדילוגים של קרי: "חלה התקדמות, צריך לעבוד"

בדרך לשיחות? נתניהו ואבו-מאזן (רויטרס)
במהלך מסע הדילוגים של קרי, שהגיע לישראל בסוף השבוע, עבר נציגו של הנשיא האמריקני אובמה בין לשכת נתניהו בירושלים לזו של אבו-מאזן ברמאללה מספר פעמים. "היו לנו שיחות חיוביות מאוד וחשובות מאוד בימים האחרונים", הדגיש בהצהרה שמסר קודם לכן לאחר פגישתו עם יו"ר הרשות הפלסטינית. "הסכמנו שחלה התקדמות אמיתית אבל יש עוד דברים שאנחנו צריכים לעבוד עליהם".

אל מול המסרים החיוביים של קרי, ברשות הפלסטינים מדגישים כי לא הושגה התקדמות משמעותית.  "יש התקדמות מסוימת אבל אנחנו לא יכולים להגיד שיש פריצת דרך", אמר ראש צוות המשא ומתן של הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת טרם דבריו של קרי.

גם ראש הממשלה נתניהו התייחס לנושא ואמר שישראל מוכנה לקיים שיחות עם הפלסטינים בכל עת ללא תנאים מוקדמים. "קיימתי פגישה שלישית עם מזכיר המדינה קרי אתמול עד לפנות בוקר, יחד עם עמיתיי לצוות המו"מ", הבהיר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה השבועית. "ישראל מוכנה להיכנס למו"מ ללא דיחוי, ללא תנאים מוקדמים. אנחנו לא מערימים שום חסמים על חידוש שיחות הקבע והסדר שלום בינינו לבין הפלסטינים".