שומרים על קשר: נתניהו ואבו מאזן מדברים בטלפון

בזמן שמזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ממשיך לדלג בין ירדן לירושלים, בין אבו מאזן לנתניהו, מתברר שהשניים בכלל שומרים על קשר טלפוני דרך קבע מאז שנתניהו נבחר לראשות הממשלה. אז מדוע אין משא ומתן רשמי? צפו בפאנל הפרשנים של אולפן שישי

ביקורו החמישי של ג'ון קרי באזורנו בעיצומו, אבל מסתבר שראש הממשלה נתניהו כלל לא זקוק לתיווכו של שר החוץ האמריקני. מאז שהוא נבחר לראשות הממשלה, נתניהו מדבר עם אבו מאזן על בסיס קבוע בשיחות טלפוניות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אלא שעדיין ישנה בעיה: המקסימום שנתניהו יכול לתת לא פוגש את המינימום שאבו מאזן דורש. ובכל זאת, נתניהו נתן השבוע פעם נוספת ביטוי לכך שהוא מבין את נזקי הכיבוש כשדיבר בגנות מדינה דו-לאומית.

נתניהו לא מאמין שהוא יקבל שלום, גם אם יפנה את השטחים - כולם או רובם. אבל כל המפה הפוליטית לפניו. לכן, אם הוא אכן ירצה ואם יהיה נחוש, נתניהו יוכל לעשות מעשה. אולי לא להגיע לשלום, אבל לפוגג את המדינה הדו-לאומית.

במקביל, לאבו מאזן, יש קלף אחד גדול במשא ומתן המדיני והוא מנופף בו בפני כל מי שנפגש עימו. לטענת אבו מאזן, הסכם אוסלו מ-93' מיצה עצמו והוא לא הולך לשום מקום בתנאים הקיימים. "אנחנו נודיע שהסכם אוסלו איננו קיים יותר", מאיים אבו מאזן, "ומכאן שהרשות הפלסטינית, שהיא תוצר של הסכם אוסלו, תחדל - לפחות להלכה - להתקיים". האסטרטגיה שמאחורי זה היא אסטרטגיה פלסטינית ותיקה שאומרת: "נקרוס באופן קיבוצי יחד, לתוך זרועותיה של ישראל שאיננה רוצה בנו".