פרס בהר הרצל: "מדינה דו לאומית – נגד חזון הרצל"

מאות אישים ואזרחים הגיעו להר הרצל לאזכרה לציון 109 שנים לפטירתו של חוזה המדינה. בטקס אמר נשיא המדינה כי "פתרון של מדינה דו לאומית מסכן את צביונה היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל". על רקע ביקורו של קרי קרא לניצול ההזדמנות לחידוש התהליך המדיני. נתניהו: "השלום מושתת על ביטחון לא על רצון טוב"

מאות הגיעו היום (ה') להר הרצל לטקס אזכרה לציון 109 שנים לפטירתו של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל. בטקס הצהיר נשיא המדינה שמעון פרס כי "מדינה דו לאומית סותרת את חזונו של הרצל". את הטקס והדברים העברנו כאן בחדשות 2 באינטרנט בשידור חי.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מדינה דו לאומית מסכנת את צביונה היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל", אמר הנשיא. לדבריו, הרצל דיבר על מדינת היהודים ולא רק על מדינה יהודית - וזכות היסטורית לבדה לא תספק לבסס את המציאות המדינית.

"הסיכוי לחידוש תהליך השלום עומד על הפרק מחדש ואסור להחמיצו", קרא פרס ובירך על בואו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי היום לישראל. "לצערנו לא נתמלאה תקוותו של הרצל והיא תוגשם רק בכוח הצדק ובנתיבות השלום", אמר הנשיא. "הרצל הבין שאין פתרון אחר ליהודים מלבד הקמתה של מדינת היהודים, שום פתרון אינו פתרון ולכן הפתרון הציוני חייב להיות נועז, כולל וחסר תקדים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצטרף אף הוא בנאום להתנגדות לרעיון המדינה הדו לאומית. "את השלום אנחנו רוצים כי אנחנו רוצים לחיות בשלום", אמר ראש הממשלה, "איננו רוצים מדינה דו לאומית, אבל אל נשלה את עצמנו שאם נעשה הסכם עם הפלסטינים הוא יחסל את ההשמצות הפרועות נגד מדינת היהודים".

נתניהו שב וחזר על חשיבותו של הביטחון לצד השלום. "השלום מושתת על ביטחון הוא אינו מושתת על רצון טוב. בלי ביטחון לא נוכל להגן על עצמנו אם השלום ייפרם. אני חושב כי את המסקנה הזו מבינים רוב אזרחי ישראל ואני מאמים שהרצל הבין אותה היטב ואנחנו נאמנים להשקפתו". במהלך הטקס, בו לוקחים חלק תלמידים וחניכי תנועת נוער, ביצעו תלמידים מתיכון אלדד בנתניה שני שירים: "מקיץ אל חלום", ו"אתה לי ארץ".

קרי: "מתקרב מועד ההכרעות"

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי יתחיל היום סבב נוסף של ביקורים דיפלומטיים במזרח התיכון, עם נחיתתו אחר הצהריים בישראל. בביקורו החמישי באזור מאז תחילת כהונתו מוקדם יותר השנה, ינסה קרי להאיץ את קצב התקדמות שיחות השלום.

109 שנים בלעדיו, בנימין זאב הרצל (AP)

אתמול הגיע קרי לירדן, בסיס השיחות שלו בין ישראל לפלסטינים, משם ימריא היום לארוחת ערב עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים. מחר כבר ייפגש מזכיר המדינה עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, לארוחת צהריים בעמאן.

במסיבת עיתונאים שקיים שלשום בכווית, הביע קרי תקווה כי שני הצדדים יוכלו להביא להתקדמות במשא ומתן, אך הכחיש את הדיווחים על פגישה צפויה בין קרי, נתניהו ואבו מאזן. "מתקרב המועד בו נצטרך להגיע להכרעות", אמר מזכיר המדינה.