השר פרי: "רוחות חדשות מנשבות באזור"

ראש השב"כ לשעבר התייחס בריאיון לניסיונות לשוב לשולחן המשא ומתן, במסגרתם יגיע היום לישראל מזכיר המדינה האמריקני. "נתניהו וחלק לא מבוטל משרי הליכוד הגיעו להכרה שחזרה מהירה לשולחן המשא ומתן הוא צורך אסטרטגי חיוני", אמר פרי לגלי צה"ל

הקואליציה ממשיכה לדבר בשני קולות, ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי שיגיע הערב לישראל בטח התאכזב מדברי ליברמן על אבו מאזן אבל יכול לשאוב עידוד מדבריו של שר המדע וראש השב"כ לשעבר יעקב פרי הבוקר בראיון לגלי צה"ל. פרי התייחס למאמצים לחידוש התהליך המדיני ואמר כי "הזמן הלך ואוזל, אך אנחנו נמצאים בדרך הנכונה להשגת הבנות לקראת הסכם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ממה שאני רואה, יש תמיכה מסיבית במהלך של משא ומתן מדיני מצד הציבורי הישראלי. מי שיחליף אי פעם את אבו מאזן לא יהיה בהכרח פרטנר נוח לישראל. נתניהו מוכן היום הרבה יותר ממה שהיה מוכן בעבר לחזור באופן מיידי לשולחן המשא ומתן. ", אמר השר פרי.

"בנוסף, לראש הממשלה יש רוב די גדול בכנסת, וגם אם חס וחלילה יקרה משבר קואליציוני, יש תחליפים. בסופו של דבר אפילו אחינו נפתלי בנט אמר שהוא לא מתנגד לתחילתו של משא ומתן", הסביר השר והוסיף: "ישראל הולכת לכיוון של גושי התיישבות. נתניהו הצהיר שהוא יודע שנצטרך לעשות פינוי כואב של התיישבויות שלא יתיישבו עם הרצף הטריטוריאלי, נצטרך לעשות חילופי שטחים, נצטרך לעשות הסדרי ביטחון".

בהמשך דבריו התייחס השר פרי לפרסום הבוקר בעיתון "הארץ", לפיו שר בכיר בליכוד הצהיר כי נתניהו מוכן לסגת מ-90% משטחי הגדה המערבית במטרה להשיג ביטחון באזור: "אני לא שמעתי את הדברים מפי ראש הממשלה בצורה כל כך מפורטת, ואינני יודע מישהו אותו שר בכיר, אבל התחושה שלי היא שבכנסת ובממשלה מנשבות רוחות חדשות. אין ספק שנתניהו וחלק לא מבוטל משרי הליכוד מבינים והגיעו להכרה שחזרה מהירה לשולחן המשא ומתן היא צורך אסטרטגי חיוני".

קרי ונתניהו, ארכיון (עמוס בן גרשום, לע"מ)

"אווירה מתסכלת ששום דבר לא זז"

ראש השב"כ לשעבר הגיב גם לדבריו של מלך ירדן עבדאללה, שצוטט אתמול ברשת אל ערבייה ובעיתון א-שארק אל אווסט, כשהוא אומר אבל מזהיר שחלון ההזדמנויות לשלום הולך ונסגר בגלל שהבנייה הישראלית בשטחים מובילה למבוי סתום, וכי ההתנהלות בשטחים עשויה להצית הפגנות ואירועים אלימים.

"אני לא הייתי הולך רחוק כמו המלך עבדאללה", אמר השר יעקב פרי. "זה נכון שישנו אי שקט, אבל צריך להבין - ביהודה ושומרון גדל דור שבו מי שהיום הוא בן 46, חי רק תחת השלטון הישראלי. אנחנו עומדים לדבר עם ציבור שלא ראה דבר אחר מאשר חייל ישראלי, מעבר לשלטון הפלסטיני שהוא מטבע הדברים קצת מצומצם. האווירה היא מתסכלת, הרגשה ששום דבר לא זז, ולכן הזמן הולך ואוזל".

למרות אמונתו של שר המדע בכנות כוונותיו של ראש הממשלה, פרי חלוק איתו על הדרך בה הדבר נעשה - השר ביקר בריאיון לגלי צה"ל את ההצעה שמגבש נתניהו בימים אלה לשחרר מעל מאה אסירים ביטחוניים, המוחזקים בבתי הכלא בארץ, בתמורה לוויתור של יו"ר הרשות אבו מאזן על דרישתו לקיום השיחות על בסיס גבולות 67': "דעתי היא שאין מקום לשחרר אסירים, במיוחד אסירים קשים, לפני פתיחתו של משא ומתן. מחוות יהיה צריך לעשות אם וכאשר ייפתח המשא ומתן".