עבדללה מזהיר: "בלי הסכם שלום, יפרוץ גל אלימות"

מלך ירדן התראיין לעיתון א-שארק אל אווסט והתייחס למאמצים לחדש את המו"מ בין ישראל לפלסטינים. "הסיכויים ההולכים ומתפוגגים לשלום יפוצצו את היחסים ויגרמו לפרוץ אינתיפאדה או סדרת אירועים אלימים", אמר. על סוריה: המתיחות בין השיעים לסונים עשויה להתפשט למאבק אזורי

עבדללה מלך ירדן - מוטרד (רויטרס)

מלך ירדן עבדאללה מקבל בברכה את מאמציו של שר החוץ האמריקני ג'ון קרי להחיות את שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים, אבל מזהיר שחלון ההזדמנויות לשלום הולך ונסגר בגלל שהבנייה הישראלית בשטחים מובילה למבוי סתום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המלך הירדני אומר כי ההתנהלות בשטחים עשויה להצית הפגנות ואירועים אלימים. "הסיכויים ההולכים ומתפוגגים לשלום יפוצצו את היחסים בין ישראל לפלסטינים על ידי הפגנות כמו אלו שראינו באביב הערבי - או על ידי אינתיפאדה, או ביצירת התפרצות של אירועים אלימים שיעוררו אלימות גם מהצד השני", צוטט עבדאללה ברשת אל ערבייה ובעיתון א-שארק אל אווסט.

מספר ההרוגים בסוריה מגיע למאה אלף

מלך ירדן התייחס גם למצב המחמיר בסוריה, שם נהרגו מאז תחילת הלחימה - על פי משקיפים מארגוני סיוע בינלאומיים, יותר מ-100 אלף בני אדם. עבדאללה טוען שהמלחמה עשויה להתפשט ולהפוך למאבק אזורי סביב סוגיות סיעתיות - מתיחות בין סונים ושיעים - אלא אם הקהילה הבינלאומית תתגייס לבלימת האלימות במהרה.

יותר מ-500 אלף פליטים סורים, מתוך מיליון וחצי הפליטים, עברו לשטח ירדן, ועבדאללה קורא להגביר המאמצים למצוא פתרון למשבר. "זה ברור עכשיו לכולם שהמשבר הסורי עשוי להתפתח ממלחת אזרחים לסכסוך כלל אזורי, שתוצאותיו לא ידועות", אמר המלך הירדני. "הגיע הזמן למהלך רציני יותר של העולם הערבי והקהילה הבינלאומית כדי לבלום את ההידרדרות בסוריה, אי אפשר להמתין יותר".