חשש: עובדי משרד החוץ יעכבו את המו"מ

בעקבות העיצומים קיים חשש שלא יונפקו אשרות כניסה לפמליית מזכיר המדינה האמריקני שאמור להגיע לישראל ביום חמישי. 200 מעובדי משרד החוץ הפגינו מול הכנסת במחאה על תנאי העסקתם

על רקע הדיווח שלפיו יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן מוכן לשוב לשולחן המשא ומתן, עולה חשש חדש ומפתיע שעלול לעכב את חידוש המשא ומתן - מחאת עובדי משרד החוץ שחדלו אתמול להעניק שירותים דיפלומטיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ביום חמישי הקרוב צפוי להגיע לישראל מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, הנושא דרכון דיפלומטי מיוחד. איתו צפויים להגיע גם מספר עוזרים וחברי פמלייה נוספים שזקוקים לקבל אשרה כדי להיכנס לארץ. בימים האחרונים פנו הנציגים האמריקנים למשרד החוץ על מנת לקבל את המסמכים הנדרשים, אך עקב סכסוך העבודה עליו הכריזו העובדים הדבר אינו מתאפשר.

החשש לפגיעה בביקור עלה לפני מספר ימים, כאשר אחראי האבטחה לביקורו של מזכיר המדינה האמריקני ניסה לבקש את האשרה המדוברת - אך סורב. כעת נראה שביקורו של קרי כולו מוטל בספק בעקבות הנסיבות החדשות.

היום הפגינו כ-200 מעובדי משרד החוץ מול הכנסת, במחאה על המשא ומתן "המזדחל", כלשונם, על תנאי העסקתם. במהלך ההפגנה הגיע למשכן ראש הממשלה הגיאורגי המבקר בישראל, והמוחים עטו על רכבו בקריאות לממשלה ולשר האוצר להתערב במצבם.

עובדי המשרד מוחים על תנאי העסקתם בחו"ל, על אחוז המס שאותו הם נאלצים לשלם שלטענתם הוא מהגבוהים בעולם ביחס לתפקידם. לדבריהם, בני הזוג של הנציגים הדיפלומטים מתקשים למצוא עבודה בחו"ל, ולכן נוצר מצב שבו רק אדם אחד מפרנס את המשפחה. "המצב הכלכלי מקשה על ייצוג המדינה בכבוד", הם אמרו.

גורמים במשרד החוץ מסרו בתגובה כי "המשרד לא מטפל בכל ההיבטים הנוגעים לביקור מזכיר המדינה האמריקני קרי במסגרת העיצומים הננקטים על ידי עובדי משרד החוץ. קיום הביקור ללא מעורבות משרד החוץ בהיבט התוכני ובמישור הלוגיסטי עלול לגרום נזק מדינה, ופגיעה ממשית בחוסנה הלאומי של מדינת ישראל".