ישראל תשחרר אסירים ותקפיא את הבנייה מחוץ לגושי ההתיישבות

לאחר שאמש דווח כי יו"ר הרשות אבו מאזן מוכן לקיים שיחות ישירות מול ישראל, היום מתברר המחיר: שחרור אסירים ביטחוניים והקפאת הבנייה בהתנחלויות, בתמורה לוויתור מצד הפלסטינים על דרישתם לקיום השיחות על בסיס גבולות 67'

השיחות יחודשו, נתניהו ואבו מאזן (רויטרס)

על רקע הדיווחים לפיהם הפלסטינים מוכנים לקיים שיחות ישירות מול ישראל, לאחר שנים של קיפאון בתהליך המדיני, נראה כי ראש הממשלה מוכן לבצע מספר מחוות עבור הפלסטינים לקראת חידוש המשא ומתן. על פי ההצעה שמגבש נתניהו, תשחרר ישראל אסירים ביטחוניים, המוחזקים במשך יותר מ-20 שנה בבתי הכלא בארץ, בתמורה לוויתור של יו"ר הרשות אבו מאזן על דרישתו לקיום השיחות על בסיס גבולות 67' - כך פורסם הבוקר ב"מעריב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנוסף לשחרור האסירים, מתכוון נתניהו להקפיא את הבנייה בהתנחלויות מחוץ לגושי ההתיישבות ביהודה ושומרון. אמש פורסם כי אבו מאזן אמר למקורביו שהוא מוכן לחזור לשיחות ישירות מול ישראל - אך לתקופה קצובה זאת כדי לבחון את רצינות כוונותיו של ראש הממשלה נתניהו.

בתמורה למהלכים אלה מצד ישראל, צפוי אבו מאזן לוותר על דרישתו לשרטט את גבולות המדינה הפלסטינית, על בסיס קווי 67', כתנאי מוקדם לקיום השיחות הישירות עם ישראל. על פי הדיווח, המתווה שמציע נתניהו, גובש בסיועו של מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, שקיים שיחות בנושא בין נתניהו לאבו מאזן במהלך החודשים האחרונים וצפוי לשוב לאזור ביום חמישי הקרוב.

מהפרסום עולה כי כבר בימים הקרובים יחלו במערכת הביטחון, במשרד המשפטים בשב"כ ובשב"ס לגבש את התנאים על פיהם ייקבע אילו אסירים יהיה ניתן לשחרר במסגרת השיחות, שאינם מהווים סכנה עבור הציבור.

אם המהלך ייכשל - הרשות תפנה לצעדים חד-צדדיים

יו"ר הרשות צפוי לחזור לשולחן המשא ומתן - כפי שדרש נתניהו, אך עם תנאים מסוימים שיציב ויסכם עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שישוב לאזור בסוף השבוע ויבצע מסע דילוגים בין רמאללה לירושלים לצורך הוצאתו לפועל של מהלך חידוש השיחות.

לדבריו של יו"ר הרשות, אם נתניהו לא יציג במהלך השיחות שיתקיימו ביניהם הצעות רציניות ושראש הממשלה הישראלי אינו מעוניין בהגעה להסדר במהירות, הוא יודיע שהרשות לא יכולה לתפקד עוד במצב של קיפאון מדיני ויפנה שוב למהלכים חד-צדדים באו"ם.