יאיר לפיד שובר שמאלה: "חייבים להקים מדינה פלסטינית"

שר האוצר, יאיר לפיד, התייחס באופן יוצא דופן לסוגיית התהליך המדיני וקרא להקים מדינה פלסטינית בשטחי יהודה ושומרון. "הפלסטינים חייבים שתהיה להם מדינה משלהם", אמר לפיד בראיון ל"וושינגטון פוסט", "על הישראלים להבין כי כדאי שלפלסטינים תהיה מדינה משלהם. אני מתכוון לדחוף לכך בכל כוחי"

"יש להקים מדינה פלסטינית", לפיד (AP)

ארבעה ימים אחרי שבן בריתו הפוליטי הצהיר כי רעיון המדינה הפלסטינית עבר מהעולם, מתייצב שר האוצר יאיר לפיד ומכריז את ההיפך - הרעיון שריר וקיים. בראיון שפורסם אמש ב"וושינגטון פוסט", טוען שר האוצר כי "הפלסטינים חייבים מדינה משלהם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפיד התייחס בדבריו ליוזמת שלום של מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, ואמר כי "אני חושב שזה רעיון טוב שיש יוזמה. אני תומך לחלוטין לשוב בחזרה לשולחן המשא ומתן, על בסיס שתי מדינות לשני עמים".

"הפלסטינים חייבים שתהיה להם מדינה משלהם", הוסיף לפיד, "ועל הישראלים להבין כי כדאי שלפלסטינים תהיה מדינה משלהם. אני מתכוון לדחוף לכך בכל כוחי משום שאני חושב שזה חשוב מאוד לישראל. אני לא עושה זאת בגלל שאני מאוהב בפלסטינים, אני עושה את זה כי אני חושב ש'גירושים אמיתיים' מהפלסטינים הם אינטרס חשוב של ישראל".

מפרקים את הברית? עם "האח" בנט (רויטרס)
בנוגע לשלב הביצוע, לפיד מבהיר כי "הדבר החשוב ביותר הוא לחזור לשולחן המשא ומתן ולדבר עד שייצא עשן לבן". אני מדבר כל הזמן עם ראש הממשלה ואומר לו שאנחנו חייבים לפעול יותר במרץ בנושא".

"נצטרך לפנות מתנחלים מהגדה המערבית"

כשנשאל לפיד, מה נתניהו עונה לו כאשר הוא מאיץ בו לקדם את התהליך המדיני, ענה שר האוצר כי "ראש הממשלה הפך להיות עקבי בנושא מאז שהוקמה הממשלה הנוכחית. נתניהו הצהיר כי הסכם מדיני יתבסס על רעיון שתי המדינות ומדובר בדבר שלא קל להגיד במפלגתו. זה רק מראה שהוא רציני כשהוא מוכן לשלם על כך מחיר פוליטי".

לדבריו של לפיד על אף שבעולם טוענים כי לא ניתן להאמין לנתניהו, השימוש שלו במושג שתי מדינות לשני עמים מוכיח כי הוא נכון לבצע מהלכים מדיניים. "גם כאשר אני התמודדתי בבחירות אמרו לי שלא ניתן להאמין לי כי מעולם לא עשיתי דבר מלבד לכתוב", הסביר לפיד, "אמרתי לאותם אנשים כי הטענה הזאת נכונה, אך מה שחשוב הוא שימוש נכון במילים שלך. ראש הממשלה יודע שאדחוף אותו ללכת למהלכים מדיניים כמה שרק אוכל".

"האפשרות של סוף הציונות היא איומה"

לפיד אף התייחס לשאלת פינוי המתנחלים מיהודה ושומרון במסגרת הסדר מדיני ואמר כי "בסופו של דבר לא תהיה לנו ברירה אלא לפנות מתנחלים רבים המתגוררים בגדה המערבית. מה שאנו מכנים גושי ההתיישבות יישארו בריבונות ישראלית, כמו אריאל, מעלה אדומים וגוש עציון, אך כמובן שבסוף ניאלץ לפנות מתנחלים אם נגיע לפתרון שתי המדינות. אין ברירה אחרת".

"משתמש במילים נכונות". נתניהו (עמוד הפייסבוק של הכנסת)
בנוגע לדברים שאמר בעבר, לפיהם יהיה עצוב לראות מתנחלים עוזבים את ביתם, טען לפיד כי"מה שאמרתי באותו ראיון הוא שנהיה מוכרחים לפנות מתנחלים רבים, אך יהיה זה רגע עצוב עבורנו. זהו לא משהו שישמח אותי לראות. אלו הם ישראלים טובים שחיים שם מתוך כוונה להגשים את חלומם. אותו חלום נתמך על ידי רוב ממשלות ישראל והעובדה כי מדובר בחלום הלא נכון לא הופכת את העניין לפחות טרגי".

"גם הישראלים וגם הפלסטינים חשים כי אם לא יקרה משהו בקרוב והבנייה בהתנחלויות תימשך לא יהיה יותר על מה לדון", הדגיש לפיד. "כן, כולנו חוששים מפני האפשרות שנגיע לנקודה שממנה לא נוכל יותר לחזור, לכן אני לא סבור שיש לנו זמן בלתי מוגבל".

אבו מאזן, קרי ופרס (רויטרס)

"אני שומע אנשים שטוענים כי היינו בשולחן המשא ומתן מאה פעם", אמר לפיד, "אבל אסור לנו לעולם להפסיק לנסות. בסוף נגיע לרגע שבו כולם יהיו מוכנים להתפשר ואסור לנו לפספס את הרגע הזה. עלינו להמשיך תמיד לדחוף אל אותו רגע. מתי שנגיד לעצמינו שאין טעם לנסות האפשרות לשלום תחמוק מידינו. אין אפשרות אחרת. האפשרות של מדינה דו לאומית וסוף הציונות היא יותר מדי איומה. המדינה הזאת תפסיק להיות מדינה יהודית".