נתניהו: "נשיא אירן הנבחר מדבר, מחייך - ומתקדם לעבר פצצה גרעינית"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם בכנס הסגירה של וועידת הנשיא החמישית, והתייחס לנושאים רבים שעל סדר היום. על אירן אמר: "הסיכון הכי גדול זה שהנשק המסוכן בעולם יהיה בידי המדינה המסוכנת בעולם". על הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוסיף נתניהו כי "לב הבעיה היא שהשכנים שלנו לא מקבלים את זכותנו לחיות כאן"

נתניהו נואם בועידת הנשיא (חדשות 2)

יומה האחרון של ועידת הנשיא ננעל בהצהרות מדיניות: ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם בכנס הסגירה של הוועידה בירושלים והתייחס בנאומו לשלל נושאים מדיניים, ביניהם תוכנית הגרעין של אירן והמאמצים לחידוש המו"מ עם הפלסטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הסיכון הכי הגדול זה שהנשק המסוכן בעולם יהיה בידי המדינה המסוכנת בעולם", אמר נתניהו בהתייחס לאיום מטהרן. בהמשך דבריו התייחס לבחירתו של המועמד המתון חסן רוחאני לנשיא אירן וקרא לקהילה הבינלאומית שלא להפסיק את הלחצים על הרפובליקה האיסלמית. "אולי אנחנו רואים הבדל בסגנון, אבל לא במהות. הנשיא הנבחר מדבר, מחייך, ומתקדם אל עבר הפצצה. הוא מתגאה בכך שכשהוא היה אחראי על המו"מ של אירן, הוא התעקש לחמש את אירן בגרעין. אסור לנו לתת למשטר באירן לשחק במשחק הזה", הוסיף ראש הממשלה. 

"מה שהם באירן חייבים לעשות זה לעמוד בדרישות הבינלאומיות. הם צריכים להפסיק את הפיתוח הגרעין. אני קורא לקהילה הבין לאומית - תמשיכו עם הלחץ והדרישות. זה חשוב לביטחון הבין לאומי, וגם לביטחון שלנו".

"על הפלסטינים להכיר במדינה היהודית"

נעל את הוועידה. הנשיא פרס (עומר מירון)
נתניהו התייחס בנאומו גם לסכסוך הישראלי-פלסטיני, ואמר כי פניו לשלום. "אנחנו רוצים שלום. אבל הדרך היחידה להשיג שלום זה להתחיל במו"מ לשלום. אני מוכן להתחיל בשיחות עכשיו, היום. אני מקווה שהרשות מוכנה. זה חייב להיות מובן לכולם שהסכסוך התחיל עוד לפני 1967 וההתנחלויות. אז למה הסכסוך קיים?", שאל.

לדברי נתניהו, הסכסוך קיים כבר מאז 1920. "כל צורה של מדינה ישראלית לא הייתה מקובלת על הערבים בארץ. הדעה הייתה נגד מדינת ישראל, לא קיבלו אותנו. ואז עזבנו את עזה, פינינו התנחלויות, ועדיין הייתה אלימות נגדנו. הם לא רצו שנתפנה מיהודה ושומרון, אלא שניתן להם את ישראל, את באר שבע. בסופו של דבר, מדובר בהכרה של ישראל לחיות במדינה משל עצמה, את הזכות לריבונות". לדבריו של נתניהו 'לב הבעיה' היא ש"השכנים שלנו לא מקבלים את זכותנו להיות כאן. אנחנו נעבוד בשביל להשיג כאן שגשוג וביטחון, ואני מקווה שגם שכנינו ימשיכו בכיוון הזה. זה המחר שאני רוצה. זה המחר שכולנו רוצים" הצהיר ראש הממשלה.

לאחר נתניהו, עלה לנאום נשיא המדינה שמעון פרס, שהדגיש כי וועידת הנשיא שהסתיימה תרמה לחיזוק כוחה של המדינה. "ישראל ניצבת מול אויבים שמנסים ליצור דה לגיטימציה לקיומה. הועידה הזו נושאת אסטרטגיה מנצחת נגד דה-לגיטימציה, היא בעצם הלגיטימציה למדינת ישראל. לדרכה, לכוחה. היא מבטאת את גדול המחויבות לישראל. היא חושפת את עוצמתו של העם היהודי. זהו סודו של עם חפץ חיים - רגליו נטועות בעבר העתיק, ועיניו נשואות לעתיד", אמר פרס.