דגן: "ישראל זקוקה לעולם הערבי כדי להתקדם במו"מ"

בפאנל בנושא "ליזום או להמתין - ישראל מול מזה"ת משתנה" אמר ראש המוסד לשעבר מאיר דגן כי "ישראל צריכה לחפש הזדמנויות ולא לחשוש מהתרחיש הגרוע ביותר". הוא הדגיש: "לנו ולפלסטינים אינטרס משותף"

מאיר דגן בוועידת הנשיא, היום (חדשות 2)

בפאנל בוועידת הנשיא בירושלים תחת הכותרת "ליזום או להמתין - ישראל מול מזרח תיכון משתנה", אמר היום ראש המוסד לשעבר מאיר דגן כי "ישנם שינויים דרמטיים באזור שעדיין לא הסתיימו וקשה לדעת מה יהיו התוצאות, אך ישראל זקוקה לעולם הערבי כדי להתקדם במשא ומתן עם הפלסטינים". את הדיון העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דגן אמר כי "ישראל צריכה ליזום ולחפש הזדמנויות ולא לחשוש מהתרחיש הגרוע ביותר, וכי האינטרס שלה, של הפלסטינים ושל מדינות האזור הוא משותף".

דבריו של דגן נאמרו במסגרת הפאנל שבו משתתפים בין היתר גם שגריר ארצות הברית בישראל לשעבר דניאל קרצר, שגריר ישראל לשעבר באו"ם דורי גולד ונשיא אוניברסיטת תל אביב לשעבר איתמר רבינוביץ'.

"חלון ההזדמניות נסגר", בלייר בוועידת הנש (חדשות 2)

בלייר: "אירן גרעינית - התרחיש הגרוע ביותר"

מוקדם יותר היום, פתח את הוועידה הפאנל "מנהיגות שעושה את ההבדל בעיצוב המחר", והשתתפו בו הנשיא פרס, ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר וראש עיריית שיקגו ויועצו הבכיר לשעבר של נשיא ארה"ב ברק אובמה מר רם עמנואל. הדיון התמקד בסוגיות מדיניות וביטחוניות מרכזיות העומדות במרכז סדר היום המזרח תיכוני והעולמי.

ראש ממשלת בריטניה לשעבר ושליח הקוורטט למזרח התיכון טוני בלייר היה ראשון הנואמים והתייחס בדבריו לנושאים הביטחוניים הבוערים שעל הפרק - וביניהם המערכה המתנהלת בסוריה. "באזור זה וברחבי העולם מנהיגות נהפכה לקשה במיוחד. הדברים אינם צפויים, ולעיתים כל האפשרויות קשות ומכוערות", אמר בלייר. "מנהיג חייב להחליט ולבחור בין האפשרויות המכוערות: האם להתערב בסוריה או לא? האם היה צורך לתמוך במחאות הערביות או לא? האם להתנגד לגרעין האירני או לא? במערב הדעה הרווחת היא לא להתערב בסוריה, אך יכול להיות שהחלטה זו תגבה מחיר גבוה יותר בעתיד ובטווח הארוך".

בנושא האיום האירני, הדגיש בלייר כי אסור להשלים עם גרעין בידי הרפובליקה האיסלמית: "אירן היא איום, ועלינו להיות נחושים להתגבר על האיום הזה. עלינו לעמוד על עקרונותינו. כל החלטה שתלויה בפעולה צבאית היא קשה, אבל אירן מחומשת בנשק גרעיני זה התרחיש הגרוע ביותר, ואסור לנו להסכים לו".