פרס אחרי הבחירות באירן: "על אחמדינג'ד לתת הדין על מעשיו"

הנשיא התייחס בראיון לסוכנויות הידיעות איי.פי ורויטרס לתוצאות הבחירות באירן וקרא שלא לשכוח את מעשיו של הנשיא היוצא. "ההיסטוריה לעולם לא תסלח לו", אמר פרס והבהיר כי הנשיא הנכנס יישפט לפי מעשיו העתידיים. על היחסים בין ישראל לאירן אמר: "הם היו בעבר בשיאם, מקווה כי ישובו"

הבחירות באירן הציבו מנהיג פוליטי חדש בראש הרפובליקה האסלאמית, אך נשיא המדינה שמעון פרס - שהתייחס היום (א') לניצחונו של חסן רוחאני - לא התעלם גם משמונה שנות כהונתו הסוערת של אחמדינג'אד והבהיר כי עליו לתת את הדין על מעשיו. "ההיסטוריה לעולם לא תסלח לו על מה שעשה באירן", הצהיר פרס בראיון לסוכנויות הידיעות AP ורויטרס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פרס שורה של עוולות שעליהם חתום הנשיא לשעבר במהלך שנות שלטונו וקרא לא לשכוח זאת. "הוא בזבז מאות מיליון דולרים על רעיון האורניום, ולשם מה?", אמר.  "הוא הוריד את העם האירני על ברכיו, הרס את הכלכלה, תלה אזרחים, והפך את אירן למרכז טרור ולמדינה מבודדת".

ביחס לנשיא הנבחר חסן רוחאני אמר נשיא המדינה כי זה יישפט על פי מעשיו העתידיים. "התוצאות הפתיעו את כל המומחים", ציין הנשיא. "העם האירני אמר את דברו ובחר ברוחאני. המפסיד מתוצאות הבחירות האלה הוא חמנאי בעצמו, שהיה בטוח כי העם יצביע בהתאם להחלטתו והתוצאות הראו אחרת".

"בחירת רוחאני - חדשות טובות"

לדברי הנשיא, אחוז ההשתתפות הגבוה בבחירות ואחוז התמיכה ברוחאני הם עדות לרצון אמיתי של העם שלא להמשיך בדרך ההנהגה הקיצונית: "בסופו של יום המנהיג באירן היום הוא העם, שהחליט לבחור במועמד המתון ביותר".

רוחאני. "המועמד המתוןביותר" (רויטרס)

על היחסים בין העם בישראל לעם באירן אמר פרס: "בעבר היחסים בין המדינות היו בשיאם ואני מקווה כי ישובו. הטרגדיה של אירן היא המשטר הנוכחי. בחירתו של רוחאני הראתה את נטיית העם לשינוי במדיניות ואני רואה בכך חדשות טובות".

נתניהו: "אסור להיתפס למשאלות לב"

הבוקר התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לתוצאות הבחירות ברפובליקה האסלאמית ואמר שלמרות בחירתו של רוחאני אין להרפות את הלחץ הבינלאומי המופעל על אירן. "אסור להיתפס למשאלות לב", הדגיש.

את הדברים אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה השבועית, שם הזכיר כי מי שעומד מאחרי המדיניות של הרפובליקה האסלאמית הוא מנהיגה הרוחני של המדינה האייתולה חמנאי ולא הנשיא - יהיה אשר יהיה. "צריך לזכור ששליט אירן פסל מלכתחילה מועמדים שלא התאימו להשקפותיו הקיצוניות", הזכיר.