ישראל: "אירן תישפט על מעשיה בתחום הגרעין והטרור"

במשרד החוץ אומרים, בעקבות בחירתו של חסן רוחאני המתון לנשיא, כי תכנית הגרעין האירנית נקבעה עד היום על ידי חמנאי ולא על ידי נשיא אירן" ומדגישים: "על אירן לכבד את דרישות הקהילה הבינ"ל". בריטניה קוראת לנשיא החדש להעביר את ארצו ל"מסלול אחר"

בישראל הגיבו בספקנות לתוצאות הבחירות לנשיאות אירן, שבהן זכה המועמד המתון חסן רוחאני לניצחון מוחץ, והבהירו: "אירן תישפט על פי מעשיה בתחום הגרעין והטרור".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהודעה שפרסם משרד החוץ בירושלים נכתב כי "באירן נבחר נשיא חדש מתוך רשימת מועמדים שאישר האייתוללה חמנאי, אחרי שפסל מועמדים שלא התאימו להשקפת עולמו הקיצונית. תכנית הגרעין האירנית נקבעה עד היום על ידי חמנאי ולא על ידי נשיא אירן".

במשרד החוץ הדגישו: "על אירן לכבד את דרישות הקהילה הבינלאומית, להפסיק את תכנית הגרעין ולחדול מהטרור שהיא מפיצה ברחבי העולם".

בוחרים אירנים עומדים בתור להצביע (AP)

בריטניה: קוראים לרוחאני לנצל את ההזדמנות

בארה"ב בירכו את האירנים על הבחירות לנשיאות, אך אמרו כי הממשלה בטהרן יצרה סביבה מאיימת שמגבילה את חופש הביטוי. דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר כי וושינגטון מכבדת את תוצאות הבחירות ומברכת את העם האירני שהשמיע את קולו, אך ציין כי חוסר שקיפות וצנזורה קדמו להצבעה. קרני הבהיר שארה"ב עדיין מצפה לפתרון דיפלומטי למשבר סביב תכנית הגרעין.

גם בריטניה הגיבה לתוצאות המפתיעות וקראה לנשיא החדש באירן להעביר את ארצו ל"מסלול אחר" אחרי שנים של משברים ועימותים עם המערב. במשרד החוץ הבריטי אמרו כי הם מקווים שרוחאני ישתמש בניצחונו כדי להשקיט את הדאגות של הקהילה הבינלאומית בנוגע לתכנית הגרעין ויפתח "יחסים בונים" עמה.

"אנו קוראים לרוחאני לנצל את ההזדמנות לשנות את עתידה של אירן ולשפר את המצב הפוליטי ואת נושא זכויות האזרח במדינה", נכתב בהודעה שהתפרסמה.

אירן בוחרת נשיא - הסיקור המלא:

נשיא חדש לאירן - חסן רוחאני

מכה לחמנאי: אזרחי אירן רוצים שינוי

סוף עידן: להתראות אחמדינג'אד

הנאמן והבדלן: מי אתה סעד ג'לילי?

נשיא אירן הבא: קליבאף או רוחאני?

מה נזכור ממחמוד אחמדינג'אד?

היום: אירן בוחרת יורש לאחמדינג'אד

המדריך המלא לבחירות באירן