נתניהו: אנאם בכל מקום אליו אוזמן

ראש הממשלה שב והדגיש, למרות הביקורת, כי אין בכוונתו לסגת מההזמנה לנאום בקונגרס. "אני מחויב לעשות כל מאמץ כדי למנוע מאירן להשיג נשק גרעיני - המאמץ הזה הוא חובק עולם", אמר נתניהו

נתניהו בקונגרס, ארכיון (AP)

משיב לביקורת במסר תקיף: לאחר ההזמנה לנאום בקונגרס שיצרה קרע חריף עם ארצות הברית, ראש הממשלה בנימין נתניהו שב והדגיש הבוקר (ראשון) כי בכוונתו לטוס לארה"ב כדי למנוע מאירן להפוך למעצמה גרעינית. בימים האחרונים ספג נתניהו ביקורת גם מערוץ "פוקס" השמרני, שהגדיר את הנסיעה מאחורי גבו של אובמה כ"מהלך זדוני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפתח ישיבת הממשלה השבועית אמר נתניהו: "כראש ממשלת ישראל, אני מחויב לעשות כל מאמץ כדי למנוע מאירן להשיג נשק גרעיני שיכוון כלפי מדינת ישראל. המאמץ הזה הוא חובק עולם, ואגיע לכל מקום שאליו אוזמן כדי להשמיע את עמדתה של מדינת ישראל וכדי להגן על עתידה וקיומה".

נתניהו נימק את עיתוי נסיעתו בהסכם המתגבש: "בשבועות הקרובים עלולות המעצמות להגיע להסכם מסגרת עם אירן, הסכם שעלול להשאיר את אירן כמדינת סף גרעינית, דבר שיסכן בראש ובראשונה את קיומה של מדינת ישראל".

נתניהו הצביע על מעורבותה של אירן בטרור ובאיומים על ישראל מחזיתות נוספות: "זוהי אותה אירן שהשתלטה על לבנון ועל סוריה, ועכשיו משתלטת על תימן ועירק. זו אותה אירן שמכינה נגדנו חזית אקטיבית גם מרמת הגולן וגם מדרום לבנון. אסור שאותה אירן תתקדם לנשק אטומי".

בהמשך דבריו התייחס נתניהו ליום הזיכרון הבינלאומי להנצחת קורבנות השואה, שיחול השבוע, ואת היום למאבק באנטישמיות: "בשנה האחרונה אנחנו עדים לעלייה באירועים אנטישמיים וגל של אנטישמיות ששוטף חלקים נרחבים מהעולם, בראש ובראשונה את יבשת אירופה. מול התופעות הללו צריכות ממשלות העולם לפעול ביתר תקיפות - ההיסטוריה כבר לימדה אותנו שאלימות שמתחילה כלפי היהודים אינה נעצרת עם היהודים. היא כמו אש בשדה קוצים, שמתפשטת מהר מאוד לכלל החברות וכלל האזרחים".

"הישראלים חושבים שאנחנו מטומטמים גמורים?"

אתמול תקף פרשן רשת פוקס כריס וואלאס את נתניהו על ביקורו הצפוי בקונגרס האמריקני, שלא תואם קודם לכן עם הממשל בוושינגטון. בדיון שנערך באולפן רשת החדשות, האשים וואלאס את נתניהו בכך שהפתיע את בכירי ממשל אובמה: "הייתי בבית הלבן כשביינר (מנהיג הרוב הרפובליקני) הודיע כי הזמין את נתניהו. בכיר בבית הלבן היה בהלם שלא קיבל התראה על כך", חשף הפרשן הבכיר של רשת החדשות המזוהה עם הימין השמרני.

"בשביל לתת לך מושג עד כמה המהלך הזה זדוני, אספר שמזכיר המדינה ג'ון קרי נפגש עם השגריר הישראלי לארה"ב למשך שעתיים ביום רביעי, ורון דרמר לא הזכיר את העובדה שנתניהו במגעים להגיע לוושינגטון", הוסיף הפרשן, "וזאת לא כדי להיפגש עם הנשיא אלא כדי לנאום בפני הקונגרס ולמתוח ביקורת על המדיניות של הנשיא".

מגיש המשדר השמיע ביקורת חריפה שלא נשמעת לרוב ברשת על הממשל הישראלי: "זה נשמע כאילו הם חושבים שאנחנו, ארה"ב, חבורה של מטומטמים גמורים, כאילו שלא נבין מה קורה כאן". על כך ענה הפרשן כי "נתניהו לא היה מגיע אם הדבר לא היה מעניק לו יתרון פוליטי".

ברשת האמריקנית הדגישו כי אין מי שמתנגד לעמדה הנחרצת של רה"מ נגד אירן, אך טענו ש"התגנבות" לקונגרס מאחורי גבו של הנשיא אובמה אינה מסייעת לאינטרסים של ישראל. "להתעלם מהנשיא ואפילו לא להגיד לו שהוא מגיע, זו כבר שאלה של הפרת כללי הדיפלומטיה והפרוטוקול".