באן קי מון: "סכנה להפסקת האש ברמת הגולן"

מזכ"ל האו"ם מזהיר מהידרדרות בין ישראל לסוריה בעקבות "האלימות באזור". שעות לאחר עזיבת כוח האו"ם האוסטרי את הגבול, מציע באן קי מון להגדיל את כוח האו"ם בשטח ולשפר את אמצעי הלחימה שברשותו

לחימה בין המורדים לצבא אסד באזור קוניטרה (גדעון וקנין)

שעות בלבד לאחר עזיבת החיילים האוסטרים את כוח האו"ם הבינלאומי ברמת הגולן, מזהיר מזכ"ל האו"ם באן קי מון כי ההסלמה הגוברת באזור הגבול מסכנת את הסכם הפסקת האש בין ישראל לבין סוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדיווח למועצת הביטחון של האו"ם המליץ באן לערוך התאמות במבנה כוח אונדו"ף, שיכללו "הגברת יכולת ההגנה העצמית של הכוח, הגדלת מספר החיילים ל-1,250 ושיפור הציוד של הכוח".

סכנה להסכם הפסקת האש. באן קי מון (רויטרס)

הבוקר: החיילים האוסטרים עזבו את רמת הגולן

הבוקר עזבו עשרות חיילים אוסטרים המשרתים בכוח האו"ם הבינלאומי ברמת הגולן את בסיסם שליד מעבר הגבול ונכנסו לישראל. כבר אתמול החל פינוי החיילים, שעליו הודיעה בשבוע שעבר ממשלת אוסטריה, בעקבות הקרבות העזים בין המורדים לכוחות אסד באזור מעבר קוניטרה.

החיילים האוסטרים חוזרים לישראל (גיא ורון, חדשות 2)

כ-70 חיילים אוסטרים הגיעו לבסיס האו"ם בצידו הישראלי של הגבול, לקראת המראתם חזרה לאוסטריה מנמל התעופה בן גוריון. בווינה נימקו את החזרת החיילים בקרבות שאירעו בשבוע שעבר בקוניטרה, שבמהלכם נורתה אש גם על כוח שמירת השלום ברמת הגולן, שרבים מאנשיו אוסטרים. לטענת משרד החוץ האוסטרי, לראשונה נורתה גם אש ארטילרית בשטח המפורז בין ישראל לסוריה.

"זה חלק מאירועים שהולכים ומתגברים בחודשים האחרונים", אמרו במשרד החוץ האוסטרי. "המצב הביטחוני המידרדר הביא אותנו למסקנה שאי אפשר להמשיך ולהבטיח את שלומם של החיילים". הכוח הראשון שיצא הוא הכוח הלוגיסטי, ובהמשך השבוע יצטרפו השאר.

אסד: "תכנית ללחימה ברמת הגולן"

שלשום (ב') שב ואיים נשיא סוריה בשאר אסד בפתיחת חזית מול ישראל ברמת הגולן והדגיש: "מדובר בעניין רציני, יש תכנית רחבת היקף" - כך דיווח העיתון הלבנוני אל-אחבר המקורב לחיזבאללה.

בשאר אסד (חדשות 2)

לפי הדיווח, אסד הבהיר בהתייחסו לחזית שתיפתח כי "לא מדובר בירי אחת לכמה זמן של כמה פגזים שנופלים על האויב ומשאירים את היוזמה ואת הפעולה בידיו, אלא בלחימה ממושכת. ההתנגדות נלמדת, אנו מתכוננים לה, ממש כפי שעשה חיזבאללה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בפתח דיון בוועדת חוץ וביטחון ביום שני להתבטאויות מכיוונה של סוריה והדגיש כי ישראל ערוכה לכל תרחיש. "זה מזרח תיכון חדש רועש רוגש ונפיץ", אמר נתניהו, "וזה נכון במיוחד לגבי החזית הצפונית מול סוריה". לדבריו, העיקרון היסודי שמנחה אותו הוא כי ביטחונם של אזרחי ישראל לא ייפגע. "אנו פועלים אל מול ההתבטאויות האלה", אמר.