סגן שר הביטחון דנון: "הממשלה לא תאפשר את פתרון שתי המדינות"

מאז נכנס לתפקידו מנסה מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לחדש את המו"מ בין ישראל לפלסטינים ללא הרף, אך מתחת לפני השטח עולים קולות אחרים. סגן שר הביטחון דני דנון טוען כי רה"מ נתניהו מודע לכך שאין אפשרות להגיע להסכם, וכי ברגע שתובא לממשלה ההצעה לאשר את פתרון שתי המדינות - רוב חברי הממשלה יפעלו כדי להפילה

"הממשלה תחסום את פתרון שתי המדינות". דנו (יח"צ)

על רקע הניסיונות המאומצים להתניע מחדש את גלגלי המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, ישנו גורם בכיר בממשלה שמצהיר בגלוי שאין לכך כל סיכוי: סגן שר הביטחון ח"כ דני דנון מהליכוד אמר היום כי ממשלת ישראל אינה מחויבת לפתרון שתי המדינות ותחסום כל אפשרות של אישור החלטה על שתי מדינות לשני עמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בממשלה הזו לא היה מעולם דיון או לא עלתה כל הצעה להצבעה על פתרון שתי המדינות. אם זה יובא להצבעה בממשלה, אף אחד לא יתמוך בזה. שרי הליכוד-ביתנו והבית היהודי יצביעו נגד ההצעה", אמר ח"כ דנון בריאיון למגזין "The Times of Israel".

לדבריו, ראש הממשלה נתניהו יודע שישראל לעולם לא תגיע להסדר עם הפלסטינים ומצהיר בפומבי כי הוא מעוניין בחידוש שיחות השלום, אף על פי שממשלתו מתנגדת לכך. "היום אנחנו לא נאבקים בהצהרות מסוג זה, אבל אם יהיה מהלך לקדם את התוכנית לכינון שתי מדינות, יהיו כוחות שיחסמו וימנעו את זה בממשלה ", הסביר דנון.

לטענתו של סגן שר הביטחון, חברי "התנועה" ו"יש עתיד" הם היחידים בתוך הממשלה שיתמכו בהסכם ומספרם עומד על 25 ח"כים - זאת לעומת מספר החברים בממשלה של הליכוד-ביתנו והבית היהודי המתנגדים לכאורה להסכם ועומד על 43 ח"כים. דנון טוען כי גם בתוך מפלגת השלטון אין רוב להצעה וכי בליכוד אף התנגדו לכך בעבר מבחינה משפטית.

נתניהו עם קרי. לא באמת מתכוון לדבריו? (עמוס בן גרשום, לע"מ)

"גינויי ארה"ב על הבנייה בירושלים - גזעניים"

על ניסיונותיו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לחידוש המו"מ אמר דנון: "נראה לי לא סביר ששיחות השלום תתחדשנה בזמן הקרוב. אין בצד השני פרטנר, כך שהניסיונות האלה הם לא יותר מדיון אקדמי תיאורטי. נתניהו קשר את הקמתה של המדינה הפלסטינית לתנאים שהוא בטוח שהפלסטינים לעולם לא יסכימו להם. הוא יודע שלפחות בעתיד הקרוב פתרון כזה לא אפשרי".

אם האמירות החריפות האלה לא מספיקות, אז כדאי גם להיזכר באמירות נוספות שהגיעו בעבר הלא רחוק ממשרדו של דנון שם טענו כי גינויי הבנייה היהודית בירושלים הם גזעניים. "הממשלה יכולה לעשות מה שהיא רוצה בכל מקום בו תחפוץ. הנזיפות של וושינגטון עקב הרחבת שכונות יהודיות מעבר לקו הירוק הן גזעניות", הצהיר אז יועץ בכיר במשרדו של דנון.

"אם הנשיא אובמה נוקט במילה המפורשת יהודים ושאסור להם לבנות בירושלים במקום לומר שהוא מצפה משני הצדדים לא לנקוט בצעדים חד צדדיים, הוא יוצר הבחנה בלתי הוגנת. הגינויים על הבנייה הבלתי חוקית לכאורה היהודית והשתיקה על הבנייה הבלתי חוקית הפלסטינית בעיר יכולה להתפרש כגזענית", הוסיף הגורם המקורב לדנון.