שגרירת ארה"ב לאו"ם: "להשקיע את כספי הסיוע לישראל בפלסטינים"

ראש הממשלה נתניהו האשים היום מעל בימת הכנסת את אבו מאזן בקיפאון המדיני. בינתיים מעוררים חילופי תפקידים בוושינגטון דאגה בישראל: סמנתה פאוור, שמונתה להיות השגרירה החדשה של ארה"ב באו"ם, קראה בעבר להעביר את הסיוע הצבאי לישראל להקמת צבא פלסטיני שיגן על התושבים מפני צה"ל

סבב מינויים שנערך היום בממשל האמריקני מעלה שוב חששות בקרב ישראל. היועץ לביטחון לאומי טום דונילון, שהיה מוכר ומנוסה, פרש מתפקידו. במקומו מונתה השגרירה באו"ם סוזן רייס, שנחשבת ליברלית, אבל זוכה להערכה בירושלים על בלימת מהלכים נגד ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקום רייס מונתה לשגרירת ארה"ב לאו"ם סמנת'ה פאוור, הנחשבת לאולטרה-ליברלית. לפני 11 שנים, בעיצומה של האינתיפאדה השנייה, היא הציעה להחליף את הסיוע האמריקני הצבאי לישראל, לבניית צבא שיגן על הפלסטינים מפני פעולות צה"ל.

"פירוש הדבר יהיה להקריב, או להשקיע, מיליארדי דולרים - לא כדי לשרת את הצבא הישראלי אלא כדי להשקיע במדינת פלסטין החדשה", אמרה פאוור בריאיון בשנת 2002. פאוור, פרופסורית צעירה ומוכשרת בת 42 מהארוורד, כתבה ספר בוטה נגד מהלכי ממשל קלינטון ברואנדה. היא נחשבת למישהי שרואה כמעט הכל מהזווית של זכויות האדם.

גם הוא לא הובן כראוי? צ'אק הייגל (רויטרס)

באותו ריאיון משנת 2002 קראה פאוור להתערבות אמריקנית כפויה נגד שרון וערפאת. "חיוני שמערך עקרונות מסוים ישמש כאמת המידה הטובה ביותר, ולא כניעה לאנשים שייעודם מבחינה פוליטית הוא להרוס את חיי בני עמם. בכך אני מתכוונת למי שתומאס פרידמן כינה 'שרפאת' (שרון-ערפאת)".

כמו כל בכיר אחר בארצות הברית, פאוור טוענת שלא הובנה כראוי. בימים הקרובים בוודאי נשמע למה היא דווקא תומכת בישראל. בכך היא תצטרף לשר ההגנה הייגל, ואפילו במידה מסוימת לג'ון קרי. עוד סימן מוושינגטון שהגיע הזמן לזוז - לקדם מהלך או להיכנס שוב לבונקר המדיני.