מזכיר המדינה קרי: "זו אולי ההזדמנות האחרונה לשלום"

על רקע חוסר הוודאות ההולכת וגוברת במזרח התיכון, נמשכים המאמצים לחידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים: השרה לבני הממונה על המו"מ המדיני נפגשה הלילה עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי בוושינגטון ואמרה שדחיית פתרון שתי המדינות תהיה טעות היסטורית. קרי הזהיר כי ייתכן שמדובר בהזדמנות האחרונה ליישום פתרון לסכסוך

ההזדמנות האחרונה? מזכיר המדינה קרי (AP)

מירוץ נגד הזמן בדרך למשא-ומתן: שרת המשפטים והממונה על המו"מ המדיני ציפי לבני נפגשה הלילה בוושינגטון עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי שהתריע כי זו ככל הנראה ההזדמנות האחרונה להגיע לשלום בין ישראל לפלסטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מזכיר המדינה קרי נאם בכינוס הוועד היהודי-אמריקני בוושינגטון והתייחס לניסיונות המאומצים להתניע מחדש את המו"מ בין ישראל לפלסטינים. קרי הזהיר כי אם המגעים לא יבשילו לכדי מו"מ רציני, ייתכן ולא תהיה עוד הזדמנות להגיע לשלום: "הזמן אוזל ואיתו גם ההזדמנויות למצוא פתרונות לסכסוך. אם לא נצליח כעת, אולי לא נצליח להגיע לשלום בין ישראל לפלסטינים".

לדבריו, הצדדים לא יכולים להניח לאכזבות ולכשלונות העבר להשפיע על העתיד. "אנחנו לא יכולים לאפשר למצב שבו אין שלום להפוך לנבואה שמגשימה את עצמה", סיכם.

לבני: "החמצת פתרון שתי המדינות - טעות היסטורית"

"הזמן פועל נגדנו". השרה לבני (חדשות 2)
לדבריה של שרת המשפטים לבני שנאמה אף היא בכנס, אם פתרון שתי המדינות לא יקודם, זו עלולה להיות טעות היסטורית. "הזמן פועל נגד אלה שמאמינים שפתרון שתי המדינות הוא האפשרות היחידה שלנו לממש את הזהות שלנו. יש כאלה שרוצים לדחות את ההחלטה, אבל זו תהיה טעות היסטורית של כל מי שקורא לעצמו ציוני", אמרה לבני בכנס הוועד היהודי-אמריקני בוושינגטון.

"פתרון שתי המדינות הוא אינטרס ישראלי מובהק. זה משהו שאנו זקוקים לו עבורנו קודם כל - לא בשביל הפלסטינים או בשביל לרצות את נשיא ארה"ב. כשהנשיא מדבר על פתרון שתי מדינות זה לא אומר שהוא אנטי-ישראלי. למרות שיש בינינו מחלוקות, הברית בין ארה"ב וישראל חזקה - ואמריקה לעולם לא תסכן את בטחונה של ישראל", הוסיפה לבני.

שרת המשפטים סיפרה כי נעשים ניסיונות גדולים להתניע בחזרה את המו"מ המדיני וכי בחירתו של ראש הממשלה החדש ברשות הפלסטינית פרופ' ראמי אל-חמדאללה, מהווה הזדמנות חשובה. "זה הזמן להתניע בחזרה את המו"מ. לא פשוט לשעות את זה, אבל אנחנו ממשיכים לנסות. יש לבודד את החמאס בעזה ולשוחח עם הנהגת הפתח בגדה", אמרה.