הזמנת נתניהו לנאום: "חטא ההיבריס"

אחרי שאובמה וקרי הודיעו שלא ייפגשו עם נתניהו במהלך ביקורו בוושינגטון, מנהיגי הדמוקרטים תוקפים בחריפות את הזמנתו לנאום בקונגרס. "הזמנת מנהיג זר ללא תיאום - אירוע יוצא דופן", טענו במפלגתו של אובמה

"אירוע יוצא דופן". נתניהו בקונגרס (AP)

חילופי המהלומות בין הדמוקרטים והרפובליקנים בוושינגטון נמשכים על רקע הזמנתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לנאום בפני הקונגרס האמריקני בתחילת חודש מרס. הלילה (שישי) תקפה בחריפות מנהיגת המפלגה הדמוקרטית, ננסי פלוסי, את יושב ראש בית הנבחרים ג'ון ביינר, שהזמין את נתניהו לארצות הברית ואמרה כי "מהלכיו נובעים מחטא ההיבריס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פלוסי, שכיהנה בעבר כיושבת הראש של בית הנבחרים, טענה כי מדובר באירוע יוצא דופן שביינר ומנהיג הרוב בסנאט מיץ' מק'ונל לא התייעצו עם מנהיגי המפלגה הדמוקרטית לפני ההחלטה להזמין מנהיג זר לנאום בקונגרס. "זה לא רגיל שיושב הראש מחליט שהוא מזמין אנשים לישיבה משותפת ללא כל התייעצות מצד שתי המפלגות", אמרה פלוסי במסיבת עיתונאים.

פלוסי לא הייתה הנציגה הדמוקרטית היחידה שיצאה נגד ההחלטה להזמין את נתניהו לוושינגטון. הארי ריד, מנהיג הדמוקרטים בסנאט האמריקני, טען כי גם עמו לא התייעצו לגבי ביקורו של ראש הממשלה הישראלי.

למרות המחלוקות לגבי אופן ההזמנה, ריד הבהיר כי הוא וחבריו יכבדו את נתניהו בנוכחותם. "הוא מנהיג של מדינה", אמר ריד. "הוא הולך לנאום במושב משותף של הקונגרס. אנחנו נקשיב למה שיש לו לומר".

לא ייפגשו. נתניהו ואובמה (AP)

הבית הלבן: "חריגה מהפרוטוקול"

ההתבטאויות החריפות מצד מנהיגי הדמוקרטים מגיעות לאחר שאמש הודיע הבית הלבן באופן רשמי כי הנשיא האמריקני ברק אובמה לא ייפגש עם ראש הממשלה נתניהו - וזאת כדי להימנע ממראית עין של השפעה על מערכת הבחירות בישראל. זמן קצר לאחר מכן הודיעה מחלקת המדינה האמריקנית כי גם מזכיר המדינה ג'ון קרי לא ייפגש עם נתניהו.

"בהתאם לנוהל עקרוני בן שנים רבות, הנשיא לא ייפגש עם ראש מדינה או מועמדים אחרים להנהגת מדינה בסמיכות לבחירות במדינות שהם מייצגים", מסרה דוברת הבית הלבן ברנדט מיהאן. קודם לכן נודע כי נאומו המתוכנן של נתניהו מול שני בתי הקונגרס בארצות הברית בנושא האיום האירני נדחה לבקשתו - ויתקיים שבועיים בלבד לפני הבחירות לכנסת ה-20.

לעומת זאת, מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "נתניהו נענה בחיוב להזמנת יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר, בשם ההנהגה הדו-מפלגתית של בית הנבחרים והסנאט, לשאת דברים בפני מושב משותף של שני בתי הקונגרס. ראש הממשלה צפוי להגיע לארה"ב בתחילת חודש מרס וישתתף גם בוועידת איפא"ק". מטעמו של נתניהו נטען כי "הנאום בפני שני בתי הקונגרס יעניק לראש הממשלה אפשרות להודות לנשיא ברק אובמה, לקונגרס ולעם האמריקני על תמיכתם בישראל".

ההודעה על הנאום הצפוי של נתניהו עוררה זעם בממשל אובמה לאחר שנודע להם על ההזמנה רק באמצעות כלי התקשורת, מבלי שביקורו תואם עמם. "האירוע הזה הוא חריגה מהפרוטוקול", אמר דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט.