"לא מבינים את ההתנהגות הרוסית"

המלחמה בסוריה מייצרת סביבה שתי עמדות מבוצרות ומוכרות היטב - מזרח ומערב. באירופה, האיחוד האירופי מסיר הגבלה על מכירת נשק למורדים, ואילו רוסיה נוזפת באיחוד ומאשרת את כוונתה להעביר טילי S300 לסוריה. התגובה הישראלית הישראלית ברורה. "הנשק עלול להגיע לאירן", מזהיר היום השר לעניינים אסטרטגיים, יובל שטייניץ

סערת אספקת הטילים הרוסים לסוריה הולכת ומסתעפת - כשהרוסים בחרו לנזוף באיחוד האירופי ולאשר את העברת ה-S300 השנויים במחלוקת. בריאיון לתוכנית שש עם סיוון רהב מאיר הזהיר היום השר לעניינים אסטרטגיים יובל שטייניץ - "זה לא נשק להגנה אווירית, הוא מאפשר תקיפת טילים עמוק בשטח ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש לנו מדיניות ברורה ולדעתי נכונה", אמר שטייניץ בריאיון, "אנחנו לא מתערבים במלחמת האזרחים בסוריה, למרות שהיא מאיימת על האזור כולו, ובמידה מסוימת מייצרת גם איומים כלפינו".

"הנסיעה של נתניהו לרוסיה הייתה מוצדקת", הגן השר על ראש הממשלה, "אנחנו דוחים את הטענה הרוסית שזה נשק להגנה. זה לא נשק להגנה אווירית אלא להתקפה אווירית - הטווח של ה-S300 מתקרב למאתיים קילומטרים, מה שמאפשר לתקוף מטוסים עמוק בשטח ישראל. לכן זו כבר לא הגנה אווירית, אלא נשק להתקפה אווירית, שמאיים עלינו".

"כל אספקת נשק, וודאי מתוחכם כזה לסוריה, בעת הזו, זה עידוד לאסד לא להתפשר ולהמשיך לטבוח בבני עמו", הוסיף שטייניץ, "ולהמשיך את מלחמת האזרחים הנוראית הזו והטרגדיה המחרידה הזו". "שלישית", הוא פרט, "כשסוריה על סף התפרקות, מי שמעביר נשק כזה צריך לקחת בחשבון שזה יכול להגיע לארגוני טרור, ובמקרה הזה, שזה עלול להגיע לידי האיראנים, ובאיזשהו אופן לעקוף את האמברגו על אירן".

"אני מקווה ומאמין שהרוסים לא מעוניינים בתוצאה הזו, בכל התוצאות הללו", סיכם השר, "אנחנו לא מבינים את ההתנהגות הזו, זו נראית התנהגות לא אחראית לספק לאסד נשקים מהסוג הזה, בעת הזו".

בינתיים, דווקא הרוסים הם שעוסקים בהפניית אצבעות מאשימות, וטוענים כי שמדינות מערביות מנסות לחבל במאמצים לארגן וועידת שלום בינלאומית בסוריה. "מגוון רחב של פעילויות, שמתבצעות בעידוד והשתתפות של מדינות מערביות כמו ארצות הברית או צרפת, מסכנות את כינון הוועידה ושיחות השלום", צוטט היום שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב כאומר.

לברוב לא ציין פעולות מסוימות, אך רמז להחלטת העצרת הכללית של האו"ם שהתקבלה החודש, ותומכת באופוזיציה הסורית ומגנה את כוחותיו של נשיא סוריה בשאר אסד.